HomeŚwiatKultura

Nominacje do Oscarów

Nominacje do Oscarów

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek  nominacje do tegorocznej edycji Oscarów. O najważniejszą statuetkę w świecie filmu powalczy m.in. Leonardo DiCaprio i Kate Winselt. Film Zjawa otrzymał aż 12 nominacji.

 

Oscary w tym roku zostaną przyznane po raz 88. O tytuł najlepszego obrazu powalczą filmy, które obstawiano od wielu tygodni. Nominowano: Big Short, Brooklyn, uważany za niezwykle wizjonerski Mad Max: Na drodze gniewu, Marsjanin, Most szpiegów, Pokój, Spotlight oraz Zjawa. Co ciekawe, ten ostatni nominowany jest w aż 12 kategoriach.

 

Nagrodę w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa może otrzymać Cate Blanchett za rolę w Carol, Brie Larson (film Room), Charlotte Rampling (45 years), Jenifer Lawrence za Joy albo Saoirse Ronan za jej kreację w Brooklyn. Wśród najlepszych aktorów pierwszoplanowych wymienia się Bryana Cranstona (Trumbo), Eddie Redmayne (Dziewczyna z portretu), Leonardo DiCaprio (Zjawa), Matt Damon
(Marsjanin) i Michael Fassbender (Steve Jobs).

 

Najlepszym aktorem drugoplanowym ma w tym roku szansę zostać Christian Bale za The Big Short, Tom Hardy za The Revenant, Mark Ruffalo za Spotlight , Mark Rylance, za The Bridge of Spies i Sylvester Stallone za Creed. O miano najlepszej aktorki drugoplanowej powalczą Jennifer Jason Leigh grająca w The Hateful Eight, Rooney Mara (Carol), Rachel McAdams (Spotlight), Alicia Vikander (The Danish Girl), Kate Winslet występująca w filmie Steve Jobs. Superprodukcję Star Wars nominowano w kategorii najlepszy montaż, montaż dźwięku i najlepsze efekty specjalne.

 

Tegoroczna, 88. już edycja nagród odbędzie się 28 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Imprezę poprowadzi aktor Chris Rock.

COMMENTS