HomePOLSKA

Noc sylwestrowa to trudny czas dla naszych zwierząt. Pomóżmy im przeżyć witanie Nowego Roku

Noc sylwestrowa to trudny czas dla naszych zwierząt. Pomóżmy im przeżyć witanie Nowego Roku

Noc sylwestrowa to dla nas czas szampańskiej zabawy, tanecznych szaleństw, pokazów fajerwerków, strzelających petard i korków od szampana. Natomiast nasi czworonożni pupile przeżywają ogromny stres, na który reagują paniką, agresją a czasem ucieczką na oślep.

 

– My się bawimy witając kolejny rok szampanem i fajerwerkami, a nasi czworonożni podopieczni cierpią. Większość domowych zwierzaków źle znosi gwałtowne i niecodzienne hałasy. U jednych wystrzały powodują jedynie lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. To dlatego, że zwierzęcy słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka – mówi weterynarz neurolog, dr hab. Marcin Wrzosek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Normalna rozmowa między ludźmi ma moc około 30 dB. Dźwięki powyżej 100 dB stają się nieprzyjemne dla ucha, a dźwięki 130-140 dB są już bolesne. Zwierzęta słyszą dźwięki dużo bardziej precyzyjnie i z większej odległości. Szacuje się, że dźwięki o tym samym natężeniu pies i kot usłyszą w odległości 4-krotnie większej niż ludzie. Dlatego zwierzęta domow etak gwąltownei reagują na wybuchy petard.

– Słuch zwierząt charakteryzuje się ponadto większą czułością, ze względu na ich dużo większy zakres słyszalności dźwięków. Psy słyszą dźwięki o częstotliwości od 15 Hz do 30, a nawet 50kHz. U ludzi zakres ten wynosi około 16Hz do 20kHz, co powoduje, że zwierzęta nie tylko słyszą lepiej i bardziej oddalone dźwięki, ale też słyszą częstotliwości dla nas niewykrywalne- wyjaśnia dr Wrzosek. Specjalista wyjaśnia na jakie zachowania psów, kotów i innych zwierząt domowych powinniśmy być przygotowani w noc sylwestrową. Niektóre psy mogą nie odstępować ani na krok swych właścicieli. Inne słysząc wybuchy fajerwerków usiłują wcisnąć się pod kanapę lub w jakiś najgłębszy kąt w domu.

Często, niestety, zdarza się, że zwierzę, powodowany panicznym lękiem, ucieka na oślep na bardzo duże odległości. – Strach wywołany hałasem może powodować agresję zwierzaka, a w efekcie na przykład zniszczenie, pogryzienie mebli czy poduszek, albo całkowity spadek apetytu, czy biegunkę. W przypadku zwierząt cierpiących na choroby przewlekłe (np. dysplazję stawów biodrowych, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa) nerwowość wywołana nagłym hałasem zwiększa napięcia mięśniowe i w efekcie powoduje dodatkowy ból – dodaje specjalista. Noc sylwestrowa już za kilkanaście godzin.

Dr hab. Marcin Wrzosek podaje kilka rad, z których możemy skorzystać chcąc pomóc naszym pupilom: 1. Psy wyprowadzamy na spacer na smyczy, nie pozostawiamy ich swobodnie biegających na podwórkach 2. Do obroży psa przytwierdzamy tabliczkę z adresem, telefonem właściciela na wypadek gdyby zwierzę oddaliło się i zagubiło. 3. W domu zapeniamy zwierzęciu miejsce, w którym może się bezpiecznie schować na przykład boks lub transporter przykryty grubym kocem. 4. W czasie wystrzałów fajerwerków odciągamy uwagę zwierzaka dając mu ulubioną zabawke lub przysmak 5. Możemy wspomóc zwierzę farmakologicznie, pod warunkim, że wcześniej uzgodnimy z lekarzem, jaki środek czy lek można mu podać.

Daria KubiakCOMMENTS