“Noc Muzeów” w Nowym Jorku na Greenpoincie

“Noc Muzeów” w Nowym Jorku na Greenpoincie

Instytut Piłsudskiego w Ameryce zaprasza na “Noc Muzeów” połączony z prezentacją oryginału rozkazu do Bitwy Warszawskiej z 1920 r. jedyne w swoim rodzaju wydarzenie odbędzie się 19 maja (sobota), godz. 18:00-22:00.

Wyjątkowa noc z prezentacją bezcennego eksponatu z kolekcji Instytutu Józefa Piłsudskiego ­ oryginału rozkazu do Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Rozkaz operacyjny nr. 10.000 z podpisami min. Marszałka J. Piłsudskiego, gen. Rozwadowskiego, gen. Weyganda, nigdy nie był publicznie prezentowany w Nowym Jorku. 19 maja, tego samego dnia, kiedy w Polsce odbywa się Noc Muzeów będą mieli Państwo okazję zobaczyć ten unikatowy dokument.

Pokażemy także inne cenne eksponaty z naszej kolekcji min. prywatny list Marszałka, czy rozszyfrowana depeszy Armii Czerwonej. Prezentacja będzie wsparta wystąpieniem dr hab. Tomasza Pudlockiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na temat trudnych początków II Rzeczypospolitej, nowo powstałego państwa, wychodzącego z zaborów i zawieruchy I wojny światowej. Po wykładzie zodbędzie się historyczny quiz, zwiedzanie Galerii, zajęcia interaktywne dla dzieci i młodzieży.

W programie:

  • Wprowadzenie – dr Iwona Korga Prezes Instytutu J6zefa Piłsudskiego w Ameryce
  • Wykad – ,,Niepodległość to nie byl jeden czyn – walka o utrzymanie integralności Polski w latach 1918-1923″ dr hab.Tomasz Pudlocki, Uniwersytet Jagielloński.
  • Prezentacja oryginalnych dokument6w znajdujących się w Archiwum IJP
  • Quiz historyczny
  • Zwiedzanie Instytutu Józefa Piłsudskiego
  • Zajęcia interaktywne dla dzieci i młodzieży

Instytut Józefa Piłsudskiego
138 Greenpoint Ave, Brooklyn,
NY 1122, Tel. 212-505-9077,e-mail:[email protected]

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0