HomeKultura

Noc Muzeów – Jako pierwsza w Warszawie już 14. maja

Noc Muzeów – Jako pierwsza w Warszawie już 14. maja

Muzea, galerie i inne instytucje przygotowują się do Nocy Muzeów, która przypada z 14 na 15 maja. Z roku na rok w imprezie tej bierze udział coraz więcej miast i placówek.

Tylko w Warszawie w Nocy Muzeów weźmie udział ponad 250 instytucji, w tym 52 muzea, które będzie można zwiedzać za darmo.
Jak co roku do akcji włączyło się między innymi stołeczne Muzeum Narodowe. Aleksandra Kresowska-Pawlak zapowiada, że oprócz zwiedzania placówki, na Dziedzińcu Lorentza zaprezentowany zostanie film “Muzeum Utracone 2016″. Poza tym w tym roku będzie można zwiedzić muzealne magazyny.
Warszawskie Muzeum Literatury w Noc Muzeów zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałej, a także nowych wystaw. ” Jedna z nich jest poświęcona rodzinie Kopczyńskich, począwszy od Onufrego Kopczyńskiego, prekursora badań nad gramatyką polską, po malarzy z tego rodu” – mówi dyrektor placówki Jarosław Klejnocki.
Nie we wszystkich miejscach w Polsce Noc Muzeów organizowana jest w tym samym czasie – w Krakowie będzie dzień wcześniej, a w kilku miastach- tydzień później.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku.
W Polsce jako pierwsze do akcji dołączyło w 2003 roku poznańskie Muzeum Narodowe.

TS/(IAR)/K.P./dyd

COMMENTS