2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Noc Muzeów 2018

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W akcji Noc Muzeów uczestniczyło kilkadziesiąt miast, a w samej tylko stolicy – 240 placówek. Zwiedzający mogli je zwiedzać za darmo lub za symboliczną opłatą. 
Jak co roku na tę noc muzea i instytucje kultury przygotowały specjalne programy i atrakcje; wśród nich – niedostępne na co dzień miejsca, wystawy stałe i czasowe, a także specjalne pokazy.
W Warszawie zwiedzić można między innymi: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie, Pałac pod Blachą, Pałac Paca, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, budynek PAST-y, zabytkowe filtry czy instytuty i biblioteki uniwesyteckie. Część placówek program dla zwiedzających przygotowała pod kątem przypadającej 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
W tym roku po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów w Warszawie można zwiedzić między innymi: Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego, Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, czy Główny Urząd Statystyczny.
Muzeum Powstania Warszawskiego z tej okazji zoranizowało grę miejska oraz otworzyło letni pawilon kulturalny. Placówka przygotowała wystawę prezentowaną w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (dzisiejsze Ministerstwo Sprawiedliwości) przy Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie. Wystawa „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945 – 1954” znajduje się w podziemiach gmachu, gdzie przytrzymywano działaczy podziemia niepodległościowego, między innymi generała Emila Fieldorfa „Nila” i porucznika Jana Rodowicza „Anodę”.
Uczestników Nocy Muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powitał wicepremier Piotr Gliński. Oprowadził tez pierwszą grupę zwiedzających. Prezentując wystawę „Pod opieką Niepodległej – Państwo, kultura dziedzictwo 1918-1939” zwrócił uwagę na rolę resortu w scalaniu ziem i kultur Polski porozbiorowej. Na dziedzińcu ministerstwa goście mogli natomiast wysłuchać koncertu solistów i orkiestry Polskiej Opery Królewskiej.
Po Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej gości oprowadzał z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Na terenie części byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów dla zwiedzających otwarta została między innymi cela rotmistrza Witolda Pileckiego oraz podziemny korytarz, którym więźniowie byli prowadzeni na wykonanie wyroku śmierci. W słynnym X Pawilonie można zobaczyć wystawę ukazującą przedmioty odnalezione w grobach żołnierzy niepodległościowego podziemia.
Swoje bogate zbiory udostępnia również Archiwum Polskiego Radia. Podczas Radiowej Nocy Muzeów w Pałacu Staszica można wysłuchać archiwalnych nagrań m.in. wypowiedzi Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Paderewskiego. Przygotowane atrakcje przypominają, że polska radiofonia była jednym z najważniejszych cywilizacyjnych i edukacyjnych przedsięwzięć niepodległej Polski. Goście mogą również spróbować swoich sił w roli spikera.
Warszawiaków do wybranych instytucji rozwożą specjalne linie autobusowe – również zabytkowymi maszynami.
We Wrocławiu oprócz wiekszości muzelnych obektów swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło również Radio Wrocław. W jego siedzibie podziwiać można między innymi najstarsze radioodbiorniki czy mikrofony.
W Katowicach szczególnym zainteresowaniem cieszy się Muzeum Śląskie. Zarówno do samego muzeum jak i na wieżę widokową ustawiają się długie kolejki.
W Olsztynie ogromnym powodzeniem cieszy się Muzeum Warmii i Mazur w miejscowym zamku. Tej nocy można tam oglądać wystawy stałe, wzbogacone komentarzem muzealników, nie brakuje pokazów, warsztatów i zabaw. Noc zakończy koncert.
W Rzeszowie z atrakcji związanych z Nocą Muzeów skorzystają również osoby niesłyszące. Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych organizuje zwiedzanie w towarzystwie tłumacza języka migowego. Do 1. w nocy uczestnicy przedsięwzięcia będą zwiedzać rzeszowskie placówki muzealne.
Gombrowiczowska Noc Muzeów, organizowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli koło Radomia rozpoczęła się o 19.30 – czytaniem „Dzienników”
W większości instytucji impreza rozpoczęła się o 19.00 i potrwa do północy.

IAR/mt/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520