Noc Muzeów 2018 w Warszawie

Noc Muzeów 2018 w Warszawie

240 muzeów, galerii i innych instytucji weźmie udział w Nocy Muzeów 2018 w Warszawie. Zwiedzający będą mogli odwiedzić wybrane placówki za darmo lub za symboliczną opłatą w nocy z 19 na 20 maja. Podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że w tym roku akcja odbędzie się pod hasłem: “Stolica Wolności”. “Zawsze staraliśmy się nawiązywać do ważnych rocznic, a w tym roku nie ma konkurencyjnego wydarzenia do stulecia odzyskania niepodległości” – podkreśliła.

 

Dyrektor miejskiego biura marketingu Robert Zydel poinformował, że z okazji tej rocznicy zwiedzający będą mogli obejrzeć specjalne wystawy. Jak dodał, między innymi Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego przygotowało ekspozycję “Pielęgniarki polskie w walce o Niepodległą”, a Fotoplastikon Warszawski pokaże 48 fotografii stereoskopowych nieistniejących ulic i budynków stolicy z lat 1900-1916.

Wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez powiedział, że na Noc Muzeów instytucja przygotowała z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie ekspozycję – “Czym jest Oświecenie?”. Zapowiedział, że z okazji 200-lecia Gabinetu Rycin BUW, biblioteka udostępni rysunki i ryciny ze zbioru króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Stanisława Kostki Potockiego, a muzeum zaprezentuje ich interpretacje wykonane przez międzynarodową grupę współczesnych artystów.

W tym roku po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić między innymi: Warszawską Operę Kameralną, Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego, Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego, czy Główny Urząd Statystyczny. Ponadto w akcji wezmą udział takie placówki jak: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Narodowe, Muzeum Warszawy, Zamek Królewski, czy Muzeum Fryderyka Chopina. Jak co roku specjalny program przygotowało również Archiwum Polskiego Radia.
Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.um.warszawa.pl/nocmuzeow.

IAR/Agata Woźniak/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0