HomeŚwiat

Nobel za przecinanie nici DNA w wybranym miejscu i wstawieniu tam innych sekwencji

Nobel za przecinanie nici DNA w wybranym miejscu i wstawieniu tam innych sekwencji

Emmanuelle Charpentier i Jennifer A.Doudna z Nagrodą Nobla z chemii za edycję genomu. Komitet metoda pomaga między innymi w tworzeniu modyfikacji genetyczne roślin oraz metod leczenia raka i chorób wrodzonych.

Profesor Rafał Siciński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że nagrodzona metoda polega na przecinaniu nici DNA w wybranym miejscu i wstawieniu tam innych sekwencji.

Profesor Paweł Kulesza z Wydziału Chemii UW i członek Polskiej Akademii Nauk mówi, że decyzja Komitetu Noblowskiego jest przełomowa pod każdym względem. Profesor dodaje, że nagroda jest przyznana osobom, młodym, aktywnym, podejmującym badania, w których już są jakieś osiągnięcia, ale jest jeszcze perspektywa rozwoju tych badań. “Czyli można by powiedzieć, że te osoby mogłyby być ponownie nagrodzone za dziesięć czy piętnaście lat – jak Maria Skłodowska-Curie” – mówi Paweł Kulesza.

Badaczki opracowały swoją metodę w 2012 roku. Emmanuelle Charpentier kieruje Instytutem Badań nad Patogenami Maksa Plancka (Max Planck Unit for the Science of Pathogens), a Jennifer Doudna pracuje dla Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Jutro Komitet Noblowski przyzna nagrodę w dziedzinie literatury.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Ingram w sk

COMMENTS