HomeŚwiat

Nobel z medycyny 2015

Nobel z medycyny 2015

William C. Campbell, Satoshi Omura i Youyou Tu otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie “medycyna lub fizjologia”.
Nagrodę podzielono w tym roku na dwie części. Pierwszą otrzymali Campbell i Omura za odkrycia dotyczące nowej terapii chorób wywołanych przez pasożyty. Druga część nagrody przypadła Youyou Tu za odkrycia związane z nową metodą leczenia malaria.
Doktor Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik podkreśla, że komitet noblowski przyznał nagrodę naukowcom, którzy zajmowali się terapiami niezwykle ważnymi dla ludzkości. Sfera badań jest na tyle znacząca dla ludzi żyjących w krajach Trzeciego Świata, że ma ona istotne znaczenie społeczne i polityczne. Dlatego równie dobrze mogłaby być nagrodą pokojową – stwierdził. Dodał, że nagrodzeni naukowcy pracowali nad różnymi terapiami związanymi z chorobami wywołanymi przez pasożyty. Choroby te najczęściej występują w krajach Trzeciego Świata, gdzie panuje wysoka temperatura, jest niski poziom higieny i nie ma dostępu do czystej wody. Chinka Youyou Tu pracowała nad lekami na malarię, na którą dotychczas nie było skutecznych leków. Choroba zabija każdego roku rzesze ludzi i teraz jest szansa na to, że uda się zmniejszyć ten problem.
William C. Campbell ma 85 lat. Pochodzi z Irlandii, ale od wielu lat pracuje w Stanach Zjednoczonych. Japończyk Satoshi Omura ma 80 lat. Obaj odkryli lek o nazwie Avermectin, skuteczny przeciwko schorzeniom wywoływanym przez nicienie, głównie w Afryce. Chinka Youyou Tu ma 85 lat. Pracuje w Chińskiej Akademii Medycyny Tradycyjnej. Odkryła Artemisinin – lek znacząco zmniejszający śmiertelność przy malaria.

IAR/Internet/Siekaj/to/Gora/magosCOMMENTS