HomeKultura

Nieznany film z przedwojennej Warszawy. Znaleziono go po latach. Węgrzy w sierpniu 1939 kręcili w stolicy fabułę “Wszyscy do walca”

Nieznany film z przedwojennej Warszawy. Znaleziono go po latach. Węgrzy w sierpniu 1939 kręcili w stolicy fabułę “Wszyscy do walca”

Węgierska produkcja “Wszyscy do walca” pokazuje Warszawę tuż przed wybuchem II wojny światowej. W stolicy sceny kręcono od 12 do 26 sierpnia 1939 roku. Zobaczyć w nim można Stare Miasto, Pałac Saski czy przedmieścia Ochoty. Dalsza część artykułu poniżej.

Węgierski film “Wszyscy do walca” (org. Áll a bál) to przedwojenna produkcja w reżyserii Viktora Bánkiego. Przedstawia kryminalną historię z wątkiem miłosnym w tle. Nie jest to porywające widowisko, mimo to wielu polskich odbiorców może go docenić. Wszystko z powodu miejsca i czasu kręcenia filmu. Węgierska ekipa przyjechała do Warszawy 12 sierpnia 1939 roku.

 

Przez dwa tygodnie urzędowali w stolicy uwieczniając (jak się potem okazuje po raz ostatni) spokojne życie w mieście. Kilka dni po zakończeniu zdjęć na Warszawę zaczęły spadać bomby. Na zdjęciach widzimy: Ambasadę Węgier, pomnik Chopina w Łazienkach czy Stare Miasto. Filmowcy uwiecznili również Zamek Królewski (odbudowany w niego innej formie), Pałac Saski (do dziś nieodbudowany), a także ulice Śródmieścia i Ochoty.

 

Premiera filmu odbyła się 28 września 1939 roku – w dniu kapitulacji Warszawy. Film przetrwał oblężenie Budy (1945), podczas której spłonęła większa część węgierskiego archiwum historycznego. Znaleziono go po latach. Niedawno został zaprezentowany w Polsce podczas debaty na temat przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

 

 

-Na zdjęciu widok na Stare Miasto jeszcze przed zniszczeniami wojennymi. Tydzień po tych zdjęciach na starówkę zaczęły spadać bomby.
-Ochota, ulica Grójecka nieopodal skrzyżowania z Opaczewską.
-Pałac Saski i Pałac Brühla
-Zamek Krolewski
-Witryna sklepowa z napisami “Lody” i “E.Wedel”.
-Belweder
-Pomnik Chopina w Łazienkach
-Plac Zamkowy
-Śródmieście, dzielnica rządowa.
-Ulica w Śródmieściu

COMMENTS