HomePOLSKA

Niespodziewane deklaracje dotyczące budowy baz NATO w Polsce

Niespodziewane deklaracje dotyczące budowy baz NATO w Polsce

James Townsend, przedstawiciel Pentagonu, zapowiedział, że liczba wojsk NATO w Polsce się zwiększy, ale bez budowy specjalnych baz. 

W trakcie odbywającej się w Bratysławie konferencji Globsec padły dość niespodziewane deklaracje. Jak dowiedział się portal Euobserver, dotyczyły one niejednokrotnie już obiecywanych baz NATO w Polsce. Przedstawiciele niemieccy i amerykańscy wykrętnie mówili o ich budowie, zaznaczając, że niekoniecznie muszą one powstać w Polsce.- NATO nie mówi o tworzeniu baz. Popieramy zwiększoną obecność, ale możemy obejść się bez baz – powiedział James Townsend z Departamentu Obrony USA. Podobnej wypowiedzi udzieliła także Ursula von der Leyen, szefowa niemieckiego ministerstwa obrony. – To nie kwestia stałych baz, ale mądrego ruchu – zaznaczyła.
Od dłuższego czasu polską opinię publiczną rozgrzewał temat budowy w naszym kraju baz sojuszu północnoatlantyckiego. Z aprobatą o tym wypowiadali się prezydent Andrzej Duda i Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Argumentowali to tym, że lokalizacja baz NATO w Polsce zwiększy nasze bezpieczeństwo i odstraszy potencjalnych wrogów.

To Polska, a nie Niemcy, miała stanowić najdalej na Wschód wysuniętą stację NATO. Dlatego zapowiedzi z konferencji w Bratysławie wydają się zaskakujące.
W miniony wtorek minister Antoni Macierewicz poruszył kwestię baz sojuszu w rozmowach z sekretarzem generalnym sojuszu oraz dowódcą sił NATO w Europie. Do spotkania doszło w Brukseli. – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i dowódca sił sojuszniczych w Europie gen. Philip M. Breedlove w większości podzielają polski punkt widzenia, jeśli chodzi o obecność sił NATO na wschodniej flance – zapewnił na konferencji prasowej szef resortu obrony. Dodał także, że postulaty lokalizacji baz w naszym kraju są jak najbardziej realne.

– Szkoda, że nie możemy liczyć na coś bardziej trwałego niż pojedyncze jednostki wojskowe – skomentował dla Agencji Informacyjnej Polska Press Romuald Szeremietiew, były wiceszef MON. Dodał, że NATO obecnie nie buduje stałych baz wojskowych. Według Szeremietiewa dobrym rozwiązaniem dla Polski byłoby, gdyby ten trend się odwrócił, bo wzmocniłoby to pozycję Polski.
8 i 9 lipca tego roku odbędzie się szczyt sojuszu w Warszawie. To właśnie w tych dniach ostatecznie rozstrzygną się losy baz w Polsce.

COMMENTS