Nierzetelna? Minister środowiska o decyzji środowiskowej ws. inwestycji w Puszczy Noteckiej

Nierzetelna? Minister środowiska o decyzji środowiskowej ws. inwestycji w Puszczy Noteckiej

Minister Henryk Kowalczyk twierdzi, że ocena oddziaływania na środowisko budowli w Stobnicy w Puszczy Noteckiej mogła być nierzetelnie przygotowana. Szef resortu podkreślił w „Kwadransie politycznym” w TVP 1, że wydanie decyzji środowiskowej zostanie dokładnie zbadane.

Minister Henryk Kowalczyk powiedział, że z danych geoportalu wynika, że powierzchnia inwestycji jest za duża. Wyjaśnił, że przy wydawaniu zgody na inwestycje zajmującą do 2 hektarów obowiązuje uproszczona procedura, a powyżej tej wielkości proces jest bardziej skomplikowany. Szef resortu powiedział, że w przypadku zamku w Stobnicy zastosowano uproszczoną wersję, a z danych geoportalu wynika, że inwestycja zajmuje powierzchnię ponad dwa i pół hektara. “A więc oprócz tego, że decyzja była wydana dość pochopnie, powiedziałbym, nie sprawdzano pewnie też oceny oddziaływania, to jeszcze i realizacja tej decyzji też jest prawdopodobnie naruszona, ale to sprawdzamy” – stwierdził Henryk Kowalczyk.

Minister dodał, że sprawa jest wielowątkowa. Przypomniał też, że sprawa inwestycji została skierowana do prokuratury. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw w całym procesie, już nie tylko tym urzędniczym, ale w całym procesie inwestycyjnym” – powiedział minister środowiska.

Zezwolenie na realizację tej inwestycji wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Wczoraj na polecenie ministra środowiska Generalna Dyrekcja wszczęła pilną kontrolę procesu wydania tej decyzji. Sprawę badają też kontrolerzy z poznańskiego CBA.

RDOŚ stwierdził, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia, nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000. Decyzja została wydana w kwietniu 2015 roku na podstawie między innymi przedstawionego przez inwestora raportu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    wwwooo 7 miesięcy

    Taa – to jest to Ministerstwo Środowiska co jakoś nie widziało problemu w wycince całych hektarów drzew w Puszczy Białowieskiej. I jeszcze jakie precyzyjne narzędzia – linijka do pomiaru na stronie geoportalu. Facet – nie ośmieszaj się. Jak jest problem z budową to się wysyła nadzór budowlany, który sprawdza zgodność realizacji inwestycji z decyzją o pozwoleniu na budowę i innymi decyzjami. A nie, że sobie mierzycie na ekranie odległości na mało dokładnej ortofotomapie na geoportalu.