HomePOLSKAPomorskie

“Niemożliwe…”. Gdańsk odmawia zaprezentowania wystawy IPN “Tu rodziła się Solidarność”

“Niemożliwe…”. Gdańsk odmawia zaprezentowania wystawy IPN “Tu rodziła się Solidarność”

Przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda i prezes IPN Jarosław Szarek we wspólnym oświadczeniu napisali, że “z niedowierzaniem przyjęli informację przekazaną przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania wystawy IPN “Tu rodziła się “Solidarność” na Placu Solidarności w tym mieście.

“Uważamy, że naszym obowiązkiem jest zaprotestowanie przeciwko decyzji, która uniemożliwia nie tylko realizację założeń związanych z uczczeniem czterdziestej rocznicy Sierpnia 1980 roku, ale także próbuje ograniczać i wykorzystać dziedzictwo “Solidarności”, które powinno być jednym z elementów narodowej tożsamości, wspólnie budowanej i podtrzymywanej, niezależnie od bieżących sporów i podziałów” – napisali Piotr Duda i Jarosław Szarek, Ich zdaniem, postanowienie to nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia i nie odnosi się do treści planowanej ekspozycji oraz płynącego z niej przekazu.

Przewodniczący “Solidarności” i prezes IPN dodają w oświadczeniu, że nie mogą “przyjąć stwierdzeń, że Plac Solidarności powinien pozostać wolny od jakichkolwiek instalacji o charakterze edukacyjnym czy pamiątkowym”. “Prezentowanie w miejscach ważnych i przełomowych wydarzeń ekspozycji przybliżających ich znaczenie jest praktyką powszechnie stosowaną na całym świecie. Dzięki takim inicjatywom osoby odwiedzające te miejsca mogą zapoznać się z przebiegiem wydarzeń, które działy się w tej konkretnej przestrzeni” – podkreślają.

Piotr Duda i Jarosław Szarek wyrażają nadzieję, że władze Gdańska “wycofają się z wydanego zakazu i umożliwią wspólne działania, które podkreślą historyczne i symboliczne znaczenie tego miejsca, jakim jest Plac Solidarności”
Wystawa miała zostać otwarta 14 sierpnia – dokładnie czterdzieści lat po rozpoczęciu historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ ipn.gov.pl/d vey/w dyd

COMMENTS