5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że TSUE przekroczył swoje kompetencje

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w dzisiejszym orzeczeniu uznał, że Europejski Bank Centralny EBC naruszył niemiecką konstytucję, skupując obligacje państwowe.

W listopadzie zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przeciwny wyrok zezwalający na taki zakup. Dzisiejsza decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że po raz pierwszy niemieccy sędziowie uznali, iż TSUE przekroczył swoje kompetencje.

Media zgodnie uznały wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego za przełomowy, bowiem po raz pierwszy dobitnie zostało potwierdzone, że instytucje Unii Europejskiej przekroczyły swoje kompetencje i nie mogą bezkrytycznie decydować o wszystkim. Odczytując uzasadnienie wyroku prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle powiedział, że w tym wypadku decyzje organów Unii Europejskiej były sprzeczne z prawem i nie mają one w Niemczech mocy prawnej.

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny już w 2009 roku postawił wyraźnie granice kompetencyjne Unii Europejskiej. W ówczesnym wyroku Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że niemiecki parlament musi mieć więcej do powiedzenia od instytucji europejskich w ważnych dla kraju i jego obywateli kwestiach. Do najważniejszych z nich sędziowie zaliczyli kwestie związane z prawem karnym, wymiarem sprawiedliwości, policją, wojskiem, podatkami, sprawami socjalnymi, religią i prawem rodzinnym.

 

 

*

 

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego pokazuje wyższość prawa krajowego państw członkowskich nad unijnym. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Niemiec stwierdza, że decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przekraczają kompetencje Unii Europejskiej. Chodzi o program zakupów w sektorze publicznym.

Wiceminister Sebastian Kaleta powiedział na konferencji prasowej, że jest to ważna decyzja z punktu widzenia reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. „To orzeczenie pokazuje po raz kolejny, że w sporze, który prowadzimy o możliwość reformowania polskiego sądownictwa, racja jest po stronie polskiego rządu, racja jest po stronie polskiej konstytucji. I konsekwentnie będziemy tego stanowiska bronić, mając kolejny argument w ręku” – zapowiedział wiceminister. W związku z tym – jak zwrócił uwagę – to orzeczenie pośrednio dotyczy także Polski. Jak powiedział wiceminister Kaleta, niemiecki TK w 2009 i 2019 również podkreślił w wyrokach, że sądownictwo krajowe nie jest objęte traktatami europejskimi. Według Sebastiana Kalety, w najnowszym orzeczeniu niemiecki Trybunał dał TSUE 3 miesiące na zmianę zasad zakupu obligacji i wskazał, że jeśli tak się nie stanie, to niemiecki bank centralny ma się wycofać z przedsięwzięcia.

Inny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł ocenił, że to orzeczenie jest „wskazówką dla wszystkich tych, którzy każą nam klękać przed wyrokami TSUE”. Dodał, że trybunały konstytucyjne krajów Unii Europejskie wkraczają gdy organy unijne przekraczają swoje kompetencje. „Wówczas orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej tracą swoją legitymację demokratyczną” – skomentował wiceminister Warchoł.

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał zasadność większości zarzutów zawartych w skierowanych do niego pozwach. Domagano się w nich uznania za nielegalny prowadzonego w 2015 roku przez Europejski Bank Centralny zakupu obligacji państwowych. W 2018 roku TSUE uznał, że EBC może skupować takie obligacje.

 

 

 


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/d dwi/d vey/d to/w kj

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/w Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520