HomeŚwiat

Niemiecki rząd zapewnia, że nie dopuści do niekontrolowanego powrotu byłych dżihadystów do Niemiec

Niemiecki rząd zapewnia, że nie dopuści do niekontrolowanego powrotu byłych dżihadystów do Niemiec

Niemiecki minister spraw wewnętrznych zapewnił, że rząd nie dopuści do niekontrolowanego powrotu byłych dżihadystów do Niemiec. Będą oni bardzo dokładnie sprawdzani – zapowiedział Horst Seehofer. Sprawa dotyczy bojowników tzw. Państwa Islamskiego, którzy mają niemieckie obywatelstwo i przebywają w kurdyjskiej niewoli.

Ponad stu dziesięciu byłych bojowników Państwa Islamskiego z niemieckim paszportem obecnie przebywa w kurdyjskich więzieniach w Syrii i Iraku. Zgodnie z prawem, mają oni prawo do powrotu do Niemiec. Horst Seehofer zapowiedział, że nie dopuści do niekontrolowanego wjazdu do kraju dżihadystów. “Mamy do czynienia z ludźmi, którzy wyjechali, aby prowadzić wojnę z wolnym światem. Jako minister odpowiedzialny za ochronę naszych obywateli muszę być niezwykle ostrożny w tych kwestiach” – powiedział minister Seehofer w telewizji publicznej. Zapewnił, że każdy przypadek będzie bardzo dokładnie sprawdzany, aby wyeliminować tych, którzy z fałszywym paszportem będą próbowali się przedostać do Niemiec.
Niemcy nie mają konsularnych przedstawicieli na terytorium zajętych przez Kurdów i dlatego dokładna i szczegółowa kontrola przebywających w ich więzieniach dżihadystów z niemieckimi paszportami jest niemożliwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//Waldemar Maszewski, Berlin/em/ dwCOMMENTS