HomeŚwiat

Niemiecka telewizja ZDF nie przeprasza za “polskie obozy zagłady”

Niemiecka telewizja ZDF nie przeprasza za “polskie obozy zagłady”

Niemiecka stacja telewizja ZDF wzbrania się przed przeproszeniem za określeniem “polskie obozy zagłady”, które nakazał jej Sąd Apelacyjny w Krakowie, a potwierdził niemiecki Sąd Krajowy w Moguncji. Mecenas Lech Obara powiedział IAR, że jest przekonany, że wyrok polskiego sądu zostanie w pełni wykonany.

Złożone przez ZDF zażalenie w sprawie wykonania wyroku sądu adwokat uważa za bezzasadne i w imieniu reprezentowanego przez siebie Karola Tendery, byłego więźnia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, przygotowuje odpowiedź.
Lech Obara zapewnia, że wyrok będzie wykonany. Zwraca uwagę, że zgodnie z artykułem 88 niemieckiego kodeksu procesualnego będzie możliwość zmuszenia ZDF do wykonania postanowienia sądu albo przez karę grzywny do 25 tysięcy euro lub nawet przez karę aresztu. Mecenas jest przekonany, że świadomość środków prawnych skłoni ZDF do poważnego traktowania zarówno Karola Tendery, jak i polskich sądów. Złożone przez niemiecką stację zażalenie kwestionuje – zdaniem mecenasa Lecha Obary – prawidłowość wyroku polskiego sądu. Tymczasem Polska i Niemcy stosują zasadę wzajemności w uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń sądowych.
Pod koniec roku 2016 krakowski sąd nakazał niemieckiej telewizji ZDF zamieszczenie i utrzymywanie przeprosin przez miesiąc na swojej głównej stronie internetowej. Stacja wprawdzie zamieściła wpis, ale w formie lakonicznego linku na dole strony, który odsyłał do znajdującego się w innym miejscu tekstu co – według Lecha Obary – nie czyni zadość nakazowi sądu.
Mecenas Lech Obara powiedział IAR, że w kilkudziesięcostronicowym zażaleniu strona niemiecka podniosła także kwestię akcji społecznych – mobilnego bilbordu informującego o tym, że to Niemcy wybudowali podczas II wojny światowej obozy zagłady oraz zorganizowanej w internecie akcji #GermanDeathCamps, która polegała dodawaniu pod wpisami telewizji ZDF komentarzy o niemieckim autorstwie obozów zagłady.
Termin złożenia odpowiedzi upływa 3 marca.

IAR, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS