HomeŚwiat

Niemcy. Wicekanclerz OScholz: Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie rządu

Niemcy. Wicekanclerz OScholz: Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie rządu

Minister finansów, wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował w rozmowie z tygodnikiem “Bild am Sonntag”, że obecny lockdown zostanie przedłużony co najmniej o miesiąc. Według pierwotnych założeń, pierwsze obostrzenia miały przestać obowiązywać 30 listopada. Wicekanclerz obiecał niemieckim przedsiębiorcom, że rząd zwiększy pakiet pomocowy, mający złagodzić skutki pandemii.

Olaf Scholz zapewnia, że rząd uruchomi dodatkowe środki jeszcze w tym miesiącu. “Pakiet stymulacyjny obejmie także te osoby, które odniosą dotkliwe straty po odwołaniu jarmarków bożonarodzeniowych” – obiecuje polityk SPD. Olaf Scholz poinformował, że przedłużono też program pracy krótkoterminowej i poluzowano przepisy dla firm, którym grozi niewypłacalność.

Minister finansów zastrzega jednak, że ta sytuacja nie może trwać bez końca. “Firmy dotknięte pandemią otrzymają w grudniu ponownie 75 procent obrotów sprzed roku, ale tak nie może być wiecznie. Długofalowo byłoby to wyzwanie, którego podjęcie utrudniają zarówno prawo, jak i granice naszych możliwości” – tłumaczy Olaf Scholz.

Zapytany o decyzje, jakie mogą zapaść podczas środowego spotkania rządu z premierami landów, wicekanclerz przewiduje, że w obliczu obecnej fali zakażeń restrykcje będą obowiązywać co najmniej do świąt Bożego Narodzenia. Dziś wykryto w Niemczech ponad 15 i pół tysiąca nowych przypadków koronawirusa.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Wojciech Osiński/ w sk

COMMENTS