HomeŚwiat

Niemcy: Szykują się podwyżki paliw i opłat za korzystanie z dróg. Tak rząd chce osiągnąć założone cele klimatyczne

Niemcy: Szykują się podwyżki paliw i opłat za korzystanie z dróg. Tak rząd chce osiągnąć założone cele klimatyczne

Kierowców w Niemczech czekają znaczne podwyżki paliw i wzrost opłat za korzystanie z dróg. Ma to umożliwić osiągnąć założone przez rząd cele klimatyczne. Szczegóły zawiera wewnętrzny dokument Federalnej Agencji Ochrony Środowiska, który ujawnia dziennik “Sueddeutsche Zeitung”.

Z dokumentu wynika, że Agencja proponuje zlikwidować wszelkie przywileje dla aut służbowych, zniesienie lub znaczące zmniejszenie dopłat za dojazdy samochodem do pracy, a także likwidację wszelkich ulg podatkowych do oleju napędowego. Znacznie wzrosną opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych dla samochodów ciężarowych. Planowane jest wprowadzenie ograniczenia maksymalnej prędkości na niemieckich autostradach do stu dwudziestu kilometrów na godzinę. Dążenie do całkowitego osiągnięcia celów klimatycznych pociągnie za sobą także wzrost detalicznych cen paliwa: olej napędowy miałby podrożeć o minimum 70, a benzyna o 40 eurocentów.

Niemieckie media przypominają, że nowo wybrane władze SPD grożą zerwaniem koalicji, jeżeli chadecy nie zgodzą się na zmiany w umowie koalicyjnej w kwestii zwiększenia wydatków na ochronę klimatu. Omawiana jest także kwestia ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/mcm/dw

COMMENTS