Niemcy: Spedytorzy złożyli pozew przeciwko producentom ciężarówek za zmowę cenową

Niemcy: Spedytorzy złożyli pozew przeciwko producentom ciężarówek za zmowę cenową

W monachijskim sądzie pozew przeciwko producentom ciężarówek złożyło trzy tysiące dwieście małych i średnich firm spedytorskich. Jak poinformowało Federalne Stowarzyszenie Transportu Towarowego i Logistyki, firmy te zarzucają producentom stosowanie zmowy cenowej w latach 1997-2011. Prawnicy z firmy powierniczej potwierdzają, że spedytorzy domagają się odszkodowania.
Pozew złożyli przedsiębiorcy z dziewięciu państw, między innymi z Polski. Sprawa dotyczy ponad 85 tysięcy zakupionych lub wylizingowanych przez nich ciężarówek, za które, ze względu na zmowę cenową, przepłacili – ich zdaniem – nawet 500 milionów euro. Odszkodowanie wraz z odsetkami wyniesie ponad 1 miliard euro – poinformowali prawnicy z firmy powierniczej “Financialright Claims GmbH”. Przewodniczący Stowarzyszenia Transportu Towarowego i Logistyki Dirk Engelhardt przyznał, że liczy na uzyskanie odszkodowań od producentów. “Przyjęcie odpowiedzialności za wcześniejsze naruszenia przepisów antymonopolowych jest istotne, aby ponownie odbudować wzajemne zaufanie biznesowe” – powiedział Engelhardt.
Komisja Europejska 19 lipca 2016 roku nałożyła kary na czołowych producentów samochodów ciężarowych (Daimler, Volvo / Renault, Iveco, Scania, MAN i DAF) za stosowanie zmowy cenowej w latach 1997-2011.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/em/COMMENTS

WORDPRESS: 0