HomeŚwiat

Niemcy: Przedstawiciele CDU, CSU i SPD zapewniają, że rozmowy koalicyjne zbliżają się do końca

Niemcy: Przedstawiciele CDU, CSU i SPD zapewniają, że rozmowy koalicyjne zbliżają się do końca

Przedstawiciele CDU, CSU i SPD zapewniają, że rozmowy koalicyjne zbliżają się do końca. Wczoraj w nocy strony porozumiały się w sprawie reform w szkolnictwie powszechnym. Dziś wieczorem w centrali SPD w Berlinie rozpocznie się być może ostatnia runda rozmów koalicyjnych w której udział wezmą wszyscy dotychczasowi uczestnicy negocjacji.

Socjaldemokraci oraz chadecy zapewniają, że rozmowy zostaną zakończone w ten weekend, a w niedzielę powinna zostać podpisana umowa. Telewizja N-TV twierdzi, że termin ten może zostać przesunięty maksymalnie do wtorku. Media spekulują, kto ma szansę zostać ministrem w nowym rządzie. Pewne jest, że kanclerzem po raz czwarty pozostanie Angela Merkel. Według tygodnika “Der Spiegel” lider SPD Martin Schulz ma ambicje, aby zostać wicekanclerzem i szefem dyplomacji lub finansów. Sam zainteresowany nie potwierdza tych informacji. Sytuacja lidera SPD nie jest najlepsza, bowiem partia pod jego przewodnictwem stale traci poparcie. Wśród socjaldemokratów większą sympatią cieszy się obecny szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel, który także może stanąć na czele któregoś z tych resortów.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut z Mannheim obecnie na SPD chce głosować tylko 18 proc. Niemców. CDU utrzymuje stałe 33 procentowe poparcie. 77 proc. Niemców wierzy, że zostanie podpisana umowa sojusznicza, natomiast 17 proc. nadal w to nie wierzy. Badania przeprowadzono w dniach 30.01 – 01.02. na reprezentatywnej grupie 1302 Niemców.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/zr

COMMENTS