HomeŚwiat

Niemcy: Prokuratura oskarża byłego szefa Audi ws. “dieselgate”

Niemcy: Prokuratura oskarża byłego szefa Audi ws. “dieselgate”

Prokuratura w Monachium oskarżyła byłego dyrektora naczelnego Audi Ruperta Stadlera o oszustwo związane z rolą spółki-córki Volkswagena w “dieselgate”. Afera dotyczyła procederu montowania w samochodach produkowanych przez koncern oprogramowania pozwalającego na manipulację wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego. Zarzuty dotyczą oszustwa, fałszowania certyfikatów i nielegalnej reklamy.

Sprawa dotyczy ponad 430 tysięcy samochodów marek Volkswagen, Audi i Porshe wyposażonych w urządzenia do pomiaru emisji spalin.

Zdaniem śledczych o nieprawidłowościach Rupert Stadler miał dowiedzieć się najpóźniej we wrześniu 2015 roku, kiedy Volkswagen przyznał się do sprzedaży 11 milionów sztuk samochodów z oprogramowaniem pozwalającym na manipulacje. Od tego czasu dyrektor generalny Audi miał świadomie kontynuować sprzedaż pojazdów, zwłaszcza w Europie i USA.
Samochody Porsche i Volkswagen wyposażone oszukańcze urządzenia także pozostawały na rynku sprzedaży.

W efekcie “dieselgate” grupa 12 marek Volkswagen straciła około 30 miliardów euro – przede wszystkim na grzywny oraz wypłaty odszkodowań w USA.

Skandal wstrząsnął niemieckim przemysłem samochodowym, ponieważ inni producenci samochodów (np. Mercedes-Benz Daimler) zostali oskarżeni o podobne oszustwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/hm/dw

COMMENTS