HomeŚwiat

Niemcy: Pierwsza runda negocjacji koalicyjnych pomiędzy CDU, CSU oraz SPD nie zakończyła się sukcesem. Poszło o uchodźców

Niemcy: Pierwsza runda negocjacji koalicyjnych pomiędzy CDU, CSU oraz SPD nie zakończyła się sukcesem. Poszło o uchodźców

Pierwsza runda negocjacji koalicyjnych pomiędzy CDU, CSU oraz SPD nie zakończyła się sukcesem. W dalszym ciągu brakuje porozumienia w kwestii polityki migracyjnej. SPD żąda zniesienia ograniczeń w kwestii łączenia rodzin dla części migrantów, na co kategorycznie nie godzi się CSU. Dziś rozmowy będą kontynuowane.

Po pierwszej turze rozmów nie było oficjalnego komunikatu. Dziś rano Peter Altmeier w krótkiej wypowiedzi stwierdził jedynie, że rozmowy trwają i są intensywne. Media jednak twierdzą, że największym problemem w rozmowach koalicyjnych jest polityka migracyjna. Problem ten na razie uniemożliwia porozumienie. Dzisiaj będą kontynuowane negocjacje w grupach roboczych, które będą próbowały wypracować wspólne stanowisko w kwestii polityki migracyjnej i reformy służby zdrowia. Joachim Hermann z CSU w dzienniku “Passauer Presse” przypomniał, że podczas rozmów sondażowych problemy te zostały wstępnie uzgodnione. Hermann zaapelował do polityków z SPD o rozsądek i rezygnację z egoizmu partyjnego.

Wybory parlamentarne w Niemczech 24-go września wygrali chadecy z Angelą Merkel na czele, ale by utworzyć stabilny rząd, muszą szukać koalicjantów. Najpierw nie udało się stworzyć koalicji z Zielonymi i FDP, teraz chadecy rozmawiają o koalicji z SPD.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/kj

COMMENTS