Niemcy: Partie tworzące koalicję tracą poparcie społeczne

Niemcy: Partie tworzące koalicję tracą poparcie społeczne

Unia CDU/CSU i SPD tracą w Niemczech poparcie społeczne – wynika z najnowszych kilku sondaży. Chadecy utrzymują jeszcze pierwsze miejsce, ale znajdująca się na drugim miejscu SPD coraz wyraźniej przegrywa z eurosceptyczną AfD. W sondażach zyskuje także partia Zielonych.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tych dniach, to na koalicję CDU i CSU zagłosowałoby tylko 26 procent wyborców, natomiast na AfD 18,5 procent. Z kolei SPD, która regularnie traci poparcie społeczne może liczyć obecnie tylko na 17 procentowe poparcie. W innym sondażu wykonanym na zlecenie prywatnej telewizji RTL także politycy partii Zielonych wyprzedzają SPD. Spadek poparcia dla partii tworzących rząd, zdaniem Klausa Petera Schoeppnera z ośrodka badań opinii społecznych “Mentefactum” jest spowodowany ciągłymi kłótniami wewnątrz koalicji. Inni eksperci podkreślają, że jest to także spowodowane coraz gorszą oceną polityki migracyjnej obecnego rządu.

Wygrywając we wrześniu 2017 roku wybory do parlamentu unia CDU/CSU uzyskała 32,9 proc. głosów, natomiast SPD 20,5 proc. Eurosceptyczna AfD znalazła się z wynikiem 12,6 proc. Na trzecim miejscu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0