Niemcy: Ograniczenia dla Facebooka. “Amerykańska firma nadużywa swojej dominującej pozycji w Niemczech”

Niemcy: Ograniczenia dla Facebooka. “Amerykańska firma nadużywa swojej dominującej pozycji w Niemczech”

Niemiecki Urząd Ochrony Konkurencji (Bundeskartellamt) ograniczył pobieranie, przetwarzanie i gromadzenie danych przez portal społecznościowy Facebook. Jak powiedział w Bonn szef urzędu Andreas Mundt, amerykańska firma nadużywa swojej dominującej pozycji w Niemczech.

Niemiecki Urząd Ochrony Konkurencji zakazał Facebookowi gromadzenia danych z innych portali – takich jak Whatsapp czy Instagram – bez wiedzy ich użytkowników. “Facebook nadal może gromadzić i przetwarzać dane ze stron trzecich, ale tylko wtedy, gdy użytkownik rzeczywiście wyrazi na to zgodę. Jeżeli tego nie zrobi, to dane muszą pozostać tam, gdzie faktycznie zostały zebrane” – powiedział Andreas Mundt podczas konferencji prasowej w Bonn.

Decyzja niemieckiego urzędu nie jest prawomocna. Facebook może w ciągu miesiąca odwołać się od niej do Wyższego Sądu Okręgowego w Duesseldorfie. Przedstawiciele Facebooka natychmiast po wyroku poinformowali, że zamierzają skorzystać z tej możliwości.

Odczytując wyrok Andreas Mundt powiedział, że po jego uprawomocnieniu się, ograniczenia dla Facebooka będą obowiązywały na terenie Niemiec, wyraził jednak nadzieję, że podobne rozwiązania zostaną przyjęte w całej Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/dabr

 COMMENTS

WORDPRESS: 0