HomeŚwiat

Niemcy mimo zwiększenia wydatków na obronność, nadal nie wypełniają zobowiązań sojuszniczych

Niemcy mimo zwiększenia wydatków na obronność, nadal nie wypełniają zobowiązań sojuszniczych

Niemiecki rząd poinformował NATO, że w tym roku o 5 mld euro zwiększy wydatki na obronność. USA oraz natowscy sojusznicy domagają się od Niemiec wydatków w wysokości 2 proc. PKB, co wynika z podpisanych sojuszniczych zobowiązań.

W tym roku będzie to 1,38 proc. PKB co oznacza, że ogólna kwota przeznaczona na obronność wyniesie 47 miliardów 320 milionów euro.
Ministerstwo obrony podkreśla, że jest to największy wzrost wydatków na obronność w Niemczech od zakończenia zimnej wojny. Mimo to Niemcom jeszcze daleko do spełnienia zobowiązań.

Ministerstwo zapewnia, że Niemcy do 2024 roku będą systematycznie zwiększać inwestycje w Bundeswehrę i osiągną za pięć lat wydatki w wysokości 1,5 proc. PKB. Rząd Donalda Trumpa od dawna ostro krytykuje Berlin za zbyt niskie nakłady na ten cel.

Współrządząca w Niemczech SPD, oraz opozycja nie godzi się na podniesienie wydatków na obronę twierdząc, że Niemcy wydają wystarczająco dużo w ramach wielu misji pokojowych i pomocowych.

Niemieckie media przyznają, że informacje o planowanych przez Berlin wydatkach na cele wojskowe nie spełnią oczekiwań ani Sojuszu, ani prezydenta USA Donalda Trumpa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)//Waldemar Maszewski-Berlin/jf/zr

COMMENTS