HomeŚwiat

Niemcy: Lider SPD Martin Schulz krytykuje Polskę i Węgry

Niemcy: Lider SPD Martin Schulz krytykuje Polskę i Węgry

W wywiadzie dla “Bild Zeitung” lider SPD Martin Schulz ostro krytykuje Polskę, Węgry a także Austrię za odmowę przyjmowania uchodźców. Martin Schulz ponownie zagroził sankcjami finansowymi tym krajom. W związku z dzisiejszą wizytą Viktora Orbana na zjeździe CSU, polityk domaga się reakcji władz bawarskiej partii wobec węgierskiej polityki.
Zdaniem Martina Schulza za kryzys migracyjny musi wziąć odpowiedzialność cała Unia Europejska, a nie tylko Niemcy. Zagroził, że Niemcy ograniczą swoje wpłaty do unijnego budżetu gdy takie kraje jak Polska i Węgry będą nadal odmawiały przyjmowania uchodźców. “Płacimy, ponosimy koszty związane z uchodźcami, a część krajów, które są beneficjentami tych pieniędzy odmawiają przyjęcia uchodźców – powiedział Martin Schulz. Dodał, że Unia Europejska jest wspólnotą prawa, a nie supermarketem, gdzie każdy sobie wybiera tylko to co chce.
Węgierski premier Viktor Orban będzie dziś gościem na zjeździe bawarskiej CSU. W związku z tym przywódca SPD zaapelował do szefa CSU Horsta Seehofera, aby przypomniał premierowii o konieczności przyjmowania uchodźców i o wolności słowa oraz mediów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/zr

COMMENTS