Niemcy: Gorący ostatni tydzień przedwyborczy

Niemcy: Gorący ostatni tydzień przedwyborczy

Z najnowszych niemieckich sondaży wynika, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego wygrają chadecy przed Zielonymi i SPD. Na dalszym miejscu będzie eurosceptyczna AfD. Kryzys polityczny w Austrii stał się ważnym tematem kompanii przedwyborczej także w Niemczech.

Niemieckie media twierdzą, że ujawnienie nagrania, z którego wynika, że zastępca austriackiego kanclerza oferował państwowe kontrakty rzekomej rosyjskiej inwestorce w zamian za pomoc w kampanii podczas wyborów w 2017 roku, spowoduje obniżenie poparcia zarówno dla AfD jak i dla wszystkich partii skrajnie prawicowych w Europie. Tygodnik “Der Spiegel” napisał, że ujawnienie nagrania pod koniec kampanii wyborczej może zadziałać jak wybuch bomby. Przedstawiciele eurosceptycznej AfD bagatelizują problem. “Afera z Ibicy” to pojedynczy przypadek, który na ma nic wspólnego z AfD” – powiedział w telewizji ARD główny kandydat do Parlamentu Europejskiego z tej partii.

Europa obserwuje Austrię, gdzie kryzys stale się pogłębia. Politycy eurosceptycznej Wolnościowej Partii Austrii, którzy w proteście opuścili koalicję rządową zapowiedzieli, że podczas głosowania nad wotum zaufania wobec kanclerza Sebastiana Kurza zagłosują przeciwko niemu. Będzie to równ oxznaczne z upadkiem rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0