HomePILNE

Niemcy: Eurosceptyczna partia AfD prowadzi w sondażach przedwyborczych

Niemcy: Eurosceptyczna partia AfD prowadzi w sondażach przedwyborczych

Na trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi w Brandenburgii oraz Saksonii eurosceptyczna partia AfD zyskuje coraz większe poparcie. Według kilku przeprowadzonych w ostatnich dniach sondaży AfD ma szanse wygrać w obydwu landach.

W landach wschodnich AfD wygrywa we wszystkich sondażach. Na drugim miejscu jest CDU, a na trzecim lewica przed SPD. Dzisiejszy sondaż instytutu “Emnid” wskazuje, że przewaga w Brandenburgii eurosceptycznej AfD nad drugą w sondażach CDU wynosi trzy punkty procentowe. W Saksonii ta przewaga jest mniejsza, ale poparcie dla AfD stale rośnie. Chadecki premier Saksonii Michael Kretschmer deklaruje, że nie zamierza tworzyć koalicji z AfD ale zapowiada dwustronne rozmowy. “Myślę, że dużym błędem było mówienie o sobie a nie ze sobą. Wszystkich traktuję z szacunkiem i słucham każdej opinii.” – powiedział dziś w “Deutschlandfunk” Kretschmer.

Sondaż na zlecenie “Bild Am Sonntag” instytut “Emnid przeprowadził w dniach 2-7 sierpnia na reprezentatywnej grupie 2388 dorosłych obywateli.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/mt

COMMENTS