HomeŚwiat

Niemcy: Były esesman oskarżony o podżeganie

Niemcy: Były esesman oskarżony o podżeganie

Niemiecka prokuratura oskarżyła byłego oficera SS o podżeganie i znieważenie pamięci ofiar nazizmu w związku z jego wypowiedzią dla jednej z telewizji.

W komunikacie prokuratorów oskarżony nie został wymieniony z nazwiska, jednak prawdopodobnie jest to Karl Muenter, skazany wcześniej we Francji za udział w zabójstwie 86 osób we wsi Ascq podczas drugiej wojny światowej.

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD w listopadzie ubiegłego roku oskarżony powiedział, że osoby, które wtedy zginęły, same były winne swojej śmierci. Kwestionował również fakt, że Holokaust pochłonął życia sześciu milionów Żydów.

„Oskarżony nie kwestionował, że wypowiedział takie słowa. Jak stwierdził, nie wiedział, że wywiad został nagrany i będzie wyemitowany” – poinformowali prokuratorzy z Dolnej Saksonii. Dodali, że mężczyzna nie uznał, że jego wypowiedzi to podżeganie, dlatego nie sądził, iż będzie ścigany. Oskarżonemu grozi kara do pięciu lat więzienia za podżeganie i dwa lata za znieważenie pamięci zmarłych.

W wieku 21 lat Karol Muenter był członkiem dywizji SS “Hitlerjugend”. W odwecie za wykolejenie pociągu z żołnierzami formacji przez Ruch Oporu w kwietniu 1944 roku Niemcy zastrzelili 86 mężczyzn z francuskiej wsi Ascq. Najmłodsza ofiara miała 15 lat. Za udział w zbrodni były esesman został skazany przez francuski trybunał wojskowy na karę śmierci, ale w 1955 roku mężczyznę ułaskawiono.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/hm/dw

COMMENTS