Niemcy: Były członek rządu Sigmar Gabriel będzie jednym z dyrektorów koncernu “Siemens-Alstom”. Nagroda za lobbing?

Niemcy: Były członek rządu Sigmar Gabriel będzie jednym z dyrektorów koncernu “Siemens-Alstom”. Nagroda za lobbing?

Były minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel zostanie jednym z dyrektorów koncernu “Siemens-Alstom”. Nominację muszą zatwierdzić akcjonariusze na najbliższym walnym zgromadzeniu.

Sigmar Gabriel, w czasach gdy był członkiem rządu, osobiście zabiegał, aby doszło do fuzji niemieckiego “Siemensa” i francuskiego “Alstomu”. W efekcie fuzji nowa spółka stała się największym producentem sprzętu sygnalizacyjnego i drugim producentem taboru kolejowego na świecie. Opozycja zarzuca Gabrielowi nieetyczne postępowanie. Przedstawiciele koncernu twierdzą, że nominacja dla byłego szefa dyplomacji i resortu gospodarki wynika z jego kompetencji i dobrej znajomości rynku.
Wcześniej do biznesu przeszło kilku byłych członków niemieckiego rządu. Były kanclerz Gerhard Schroeder pracuje w rosyjsko-niemieckiej spółce Nord Stream. Były minister zdrowia z FDP Daniel Bahr rozpoczął pracę w koncernie ubezpieczeniowym Allianz, a były szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla znalazł się w zarządzie Deutsche Bahn.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/wkrz

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0