Niemcy: Antyimigrancka AfD drugą siłą w Niemczech!

Niemcy: Antyimigrancka AfD drugą siłą w Niemczech!

Antyimigrancka AfD zrównała się w sondażach z koalicyjną SPD, do tej pory drugą siłą na niemieckiej scenie politycznej. Z najnowszego badania preferencji partyjnych przeprowadzonego dla dziennika “Bild am Sonntag” wynika, że znacznie spadło poparcie dla rządzącej w Niemczech koalicji chadeków i socjaldemokratów. Obecnie porozumienie CDU/CSU mogłoby liczyć na 30 procent głosów, a SPD na 17. Takim samym poparciem cieszy się w tej chwili eurosceptyczna AfD.

Jest to w skali kraju najwyższe poparcie dla tej eurosceptycznej partii od momentu jej powstania. Zdaniem analityków spadek poparcia dla koalicji i wzrost notowań dla AfD jest spowodowany ostrym sporem wewnątrz koalicji o kształt polityki migracyjnej. Przy obecnym poziomie poparcia obecna koalicja nie miałaby większości w Bundestagu.
Szef CSU Horst Seehofer próbuje łagodzić straty i zapewnia, że spór wewnątrz koalicji został całkowicie zażegnany. “Patrzymy do przodu. A przednia szyba jest dużo większa od tylnej” – powiedział szef bawarskiej CSU w “Bild Am Sonntag”. Premier Bawarii Markus Soeder z kolei w “Welt Am Sonntag” stwierdził, że uzyskany wewnątrz rządu kompromis w sprawie polityki migracyjnej wzmocni pozycję chadeków i pozwoli obniżyć poparcie dla AfD”. Chodzi o zgodę na zatrzymywanie w centrach tranzytowych imigrantów, którzy już zostali zarejestrowani w innym z unijnych krajów, by odesłać ich do tych państw.
Sondaż poparcia dla niemieckich partii politycznych przeprowadzono w dniach 28.06 – 04.07 na reprezentatywnej grupie 1894 dorosłych obywateli.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/łp

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0