HomeŚwiat

Niemcy: Akcje koncernu farmaceutycznego “Bayer” tracą na wartości. Ma to związek z przegranymi w USA procesami o odszkodowania

Niemcy: Akcje koncernu farmaceutycznego “Bayer” tracą na wartości. Ma to związek z przegranymi w USA procesami o odszkodowania

W związku z przegranymi w USA procesami o odszkodowania akcje niemieckiej firmy “Bayer” tracą na wartości. W poniedziałek “Bayer” przegrał kolejny proces. Tym razem niemiecki gigant musi zapłacić 2 miliardy dolarów odszkodowania amerykańskiemu małżeństwu, które z powodu stosowania – produkowanego przez należącą do koncernu firmę Monsanto – środka chwastobójczego zachorowało na raka.

Jak twierdzą niemieckie media akcjonariusze koncernu “Bayer” są coraz bardziej zaniepokojeni spadkiem wartości ich akcji. Eksperci giełdowi radzą, aby obecnie wstrzymać się z ich zakupem. Po ostatnim przegranym procesie dziś cena akcji niemieckiego giganta spadła o kolejne trzy procent.
Od czasu rozpoczęcia pierwszych procesów wartość akcji koncernu spadła o ponad 40 procent. Powodem spadków są przegrane w Stanach Zjednoczonych procesy o odszykowania. Sądy amerykańskie uznają, że – produkowany przez firmę Monsanto z grupy Bayer – preparat chwastobójczy o nazwie “Roundup” przyczynia się do zachorowań na raka.
Zarząd koncernu “Bayer” w wydanym oświadczeniu stwierdził, że jest rozczarowany wyrokiem amerykańskiego sądu, od którego będzie się odwoływał. Niemiecki koncern twierdzi, że nie ma wystarczających dowodów na to, że, preparat “Roundup” powoduje raka.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//Waldemar Maszewski, Berlin/mtCOMMENTS