HomePOLSKA

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Co na to minister rolnictwa?

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. Co na to minister rolnictwa?

Niemal w całym kraju panuje susza rolnicza. W gminach pracuje ponad półtora tysiąca komisji szacujących straty na łącznej powierzchni miliona ośmiuset tysięcy hektarów. Pracę zakończyło niespełna 250 komisji. Jak mówi wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, to około 10 procent raportów, na które czeka resort, bo wszystkich komisji w sumie powinno być około 2,5 do 3 tysięcy.

Resort zapowiada, że konkretna pomoc zostanie skierowana do producentów rolnych kiedy raport będzie dotyczył ok 40-50 procent gmin.
Według szacunków ministerstwa rolnictwa w tym roku mniejsze niż w ubiegłym są zbiory owoców ok 20-30 procent. Przewidywane są natomiast większe zbiory zbór.
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obejmującego okres od 10 czerwca do 11 sierpnia, susza rolnicza dotknęła 15 województw – poza warmińsko-mazurskim – najbardziej lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Instytut stwierdził suszę we wszystkich typach monitorowanych upraw.
Jeśli chodzi o powierzchnię, najwięcej jest zagrożonych upraw krzewów owocowych (ponad 35 procent powierzchni), kukurydzy i roślin strączkowych. Upraw zbóż jarych zagrożonych suszą jest prawie 6 procent.
Rząd zapowiada, że rolnicy, podobnie jak w roku ubiegłym, dostaną jednorazową pomoc liczoną od hektara upraw.

 

***

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował w Polskim Radiu 24, że wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie specjalnej pomocy klęskowej dla Polski. Wniosek ten został przesłany do Brukseli tydzień temu.
“Szacowane potrzeby to około miliard złotych” – powiedział minister. Zastrzegł jednak, że potrzeby będą na pewno większe, ponieważ susza się nasila.
Pytany o szansę otrzymania pomocy, Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że “unijne młyny mielą wolno”. Przypomniał, że Polska otrzymała – jak ujął – symboliczną pomoc po wichurze, która dwa lata temu spustoszyła część województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Wiatr zerwał wówczas około 11 tysięcy dachów, zniszczył ponad 70 tysięcy hektarów upraw. Minister zaznaczył, że w związku z tą klęską, po półtora roku Unia Europejska “dołożyła Polsce kilkanaście milionów euro, czyli kroplę w morzu potrzeb”.
“Liczę, że również nam [teraz] pomogą, ale jestem realistą – jak umiesz liczyć, to przede wszystkim licz na siebie” – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obejmującego okres od 10 czerwca do 11 sierpnia, susza rolnicza dotknęła 15 województw, najbardziej: lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Instytut stwierdził suszę we wszystkich typach monitorowanych upraw.
***
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że jego resort przeznaczy ponad 400 milionów złotych na program nawodnień dla rolników. Minister zapowiedział w Polskim Radiu 24, że pierwsze wnioski będzie można składać już w przyszłym miesiącu.
Jak podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo chce, żeby rolnictwo szło w kierunku nawodnień w gospodarstwach. Środki z programu przewidziane są na zwroty dla gospodarstw w kwocie do 100 tysięcy złotych. Będzie je można wykorzystać na wykopanie zbiornika na wodę, na zakup pomp i rur, czy na budowę niskociśnieniowych i kropelkowych systemów nawadniających, które są bardziej wydajne niż tradycyjne metody. Według szacunków ministerstwa, z programu może skorzystać od 4 do 5 tysięcy gospodarstw. “Chcemy, żeby rolnicy w czasie jesieni, zimy i wiosny te instalacje wybudowali” – powiedział minister Ardanowski. Systemy nawodnie mają działać w gospodarstwach już w przyszłym roku.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że jego resort współpracuje z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przy wdrażaniu programu retencyjnego. Większość zbiorników retencyjnych powstanie na terenach wiejskich. Minister rolnictwa powiedział, że w przyszłości będzie możliwość budowania dużych systemów nawodnień, które będą czerpały wodę ze zbiorników retencyjnych. Na program retencyjny resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczył 14 miliardów złotych.
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach obejmującego okres od 10 czerwca do 11 sierpnia susza rolnicza dotknęła w tym sezonie 15 województw, najbardziej: lubuskie, wielkopolskie i łódzkie. Instytut stwierdził suszę we wszystkich typach monitorowanych upraw.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/mk/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/jl/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Aneta Pawłowska-Krać/jf/dyd

 

***

 

 

COMMENTS