„To nieludzkie”. Świętokrzyski KUKIZ’15 interweniuje w sprawie małych pacjentów

„To nieludzkie”. Świętokrzyski KUKIZ’15 interweniuje w sprawie małych pacjentów

Świętokrzyski oddział Stowarzyszenia KUKIZ’15 zapowiada interwencję u Rzecznika Praw Dziecka. Chodzi o nową regulację Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącą pacjentów pediatrycznych. 

Jak zaznaczyła, uzależnienie wypłaty świadczeń od długości hospitalizacji w przypadki dzieci jest nieludzkie. – I w Polsce, i na świecie dąży się do tego, by mali pacjenci byli jak najkrócej w szpitalu. Teraz sztucznie przedłuża się pobyt, by uzyskać pełną refundację. To rodzi duży opór ze strony środowiska lekarskiego i pacjentów. Rodzice przebywają z dziećmi w obiektach w większości do tego nieprzygotowanych, są wyłączeni z pracy zawodowej dni. Nie ma absolutnie merytorycznych przesłanek związanych z tak długim pobytem dzieci w szpitalu – mówiła Magdalena Fogiel-Litwinek.

 

Szefowa KUKIZ’15 w regionie powołała się na opinię pediatry i psychiatry Pawła Kukiza-Szczucińskiego, wedle której rozporządzenie NFZ jest bardzo krzywdzące dla dzieci. – To nieludzie. Dlatego będziemy protestować. W tym tygodniu skierujemy w tej sprawie pismo do Rzecznika Praw Dziecka – powiedziała Magdalena Fogiel-Litwinek. Jak dodała, w liście do Rzecznika poruszona zostanie także kwestia zmiany przepisów dotyczących nauczania indywidualnego dla chorych dzieci. – Od 1 września dzieci z orzeczeniem nie mają prawa do realizacji indywidualnego toku nauczania na terenie szkoły. To złe rozwiązanie, bo dla takich dzieci kontakt z rówieśnikami jest pozytywny – podkreśliła Magdalena Fogiel-Litwinek.

 

Paweł Więcek aip„To nieludzkie”. Świętokrzyski KUKIZ’15 interweniuje w sprawie małych pacjentówCOMMENTS

WORDPRESS: 0