HomePOLSKA

Nielegalne składowiska odpadów: Kary będą mogły sięgać nawet kilkunastu milionów złotych

Nielegalne składowiska odpadów: Kary będą mogły sięgać nawet kilkunastu milionów złotych

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że zaproponowane rozwiązania w sprawie gospodarowania odpadami mają uporządkować system wydawania zezwoleń i kontrolowania odpadów. Na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim szef resoru środowiska przedstawił założenia dwóch projektów ustaw, które jutro trafią do Sejmu.

Henryk Kowalczyk powiedział, że jednym z zaproponowanych rozwiązań jest zniesienie uprzedzenia o kontroli 7 dni przed jej przeprowadzeniem. Podkreślił, że zostaną wprowadzone kontrole interwencyjne i inspekcja ochrony środowiska będzie mogła w każdej chwili wejść na składowisko. Zaznaczył, że 7-dniowy okres uprzedzenia o kontroli pozostanie tylko w przypadku kontroli planowych, podczas których sprawdza się dokumentację.
Szef resortu środowiska zaznaczył, że dotychczasowe kary za niezgodne z prawem składowanie odpadów były za niskie. Podkreślił, że według nowych przepisów kara będzie obliczana według wzoru związanego z ilością odpadów. Spowoduje to, że kary będą mogły sięgać nawet kilkunastu milionów złotych.
Proponowane zmiany mają wejść w życie od 1 września.
Sejm ustawami zajmie się jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu. Rządowe projekty to odpowiedź na serię pożarów składowisk odpadów. Pod koniec maja jeden z nich – w Zgierzu pod Łodzią – był gaszony przez tydzień.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dwi/sk

COMMENTS