2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Niekorzystny wyrok ws. polskiej ustawy o sądach powszechnych. „Wyrok dotyczy stanu historycznego…”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostanie poddane szczegółowej analizie. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że polska ustawa o sądach powszechnych, wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku była sprzeczna z unijnym prawem.

W rozmowie z IAR, rzecznik MSZ Ewa Suwara przedstawiła stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wyrokiem.

„Wyrok dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów. Zarzuty Komisji Europejskiej zostały już wcześniej uwzględnione w drodze nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 12 kwietnia 2018 roku” – powiedziała Ewa Suwara i dodała, że „na mocy tej nowelizacji wiek przejścia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn został zrównany, a kompetencje do wyrażania zgody na przedłużenie okresu czynnej służby sędziów zostały powierzone Krajowej Radzie Sądownictwa”.

Jak podkreśliła Ewa Suwara – „zdaniem Polski zgodnie z dotychczasową praktyką Komisja Europejska powinna była wycofać skargę po wejściu w życie nowelizacji ustawy”. „Uważamy, że brak wycofania skargi nie jest uzasadniony” – podkreśliła rzecznik MSZ.

„Polska szanuje obowiązek wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej chociaż pozostaje przekonana, że kwestionowane przez Komisję Europejską zmiany nie naruszały niezawisłości sędziowskiej i mogły być dokonane w ramach kompetencji państw członkowskich dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości” – zaznaczyła Ewa Suwara.

Zróżnicowanie wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć zaskarżyła w grudniu 2017 roku Komisja Europejska. Dziś sędziowie TSUE przyznali jej rację w sporze z Polską. Wprawdzie ustawa została później zmieniona, ale Bruksela nie wycofała skargi z Trybunału bo – jak tłumaczyła – nie wszystkie jej wątpliwości zostały rozwiane. Teraz już nowa Komisja Europejska oceni, czy przepisy zostały zmienione zgodnie z unijnym prawem.

IAR/wcześ./sp/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520