HomePOLSKA

Niedziela Palmowa uroczyście rozpoczyna Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa uroczyście rozpoczyna Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa uroczyście rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest to czas wyciszenia i przygotowania do najważniejszego okresu w chrześcijaństwie.

Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński zwraca uwagę na to, że w tym roku Niedziela Palmowa różni się od poprzednich. “W swoim zewnętrznym wyrazie bardzo różni od tych Niedziel Palmowych, które miały swoją moc, wyrazistość, podniosłość liturgii oraz radość. Natomiast dzisiaj, od strony powagi nic ta Niedziela nie straciła, ale każdy z nas przeżywa ją inaczej, w związku z sytuacją zdrowotną” – powiedział biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

Zachęcił przy tym, aby te dni, mimo wyjątkowej sytuacji związanej z epidemią, przeżyć w klimacie zadumy i wiary. „Chcemy tę Niedzielę Palmową przeżyć wewnętrznie. Niech to będzie takie osobiste lub w gronie rodzinnym uwielbienie Pana Jezusa i uczestniczenie w tym uroczystym wjeździe do Jerozolimy. Przyznanie się do Pana Jezusa, który jest naszym Zbawicielem”.

Pierwsze zapiski dotyczące Niedzieli Palmowej pochodzą z dziennika pątniczki Egerii z lat 80. IV wieku. Początkowo procesje odbywały się w Jerozolimie. Następnie rozprzestrzeniły się na całą Europę. W Polsce pojawiły się w średniowieczu.

Papież Jan Paweł II w 1986 roku postanowił, że w każdą Niedzielę Palmową będzie obchodzony Światowy Dzień Młodzieży.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Wosiek/w wk

COMMENTS