HomeLubelskie

Niebawem zobaczymy Lublin z XIV wieku. I to w 3D

Niebawem zobaczymy Lublin z XIV wieku. I to w 3D

Znaleźliśmy się w doborowym towarzystwie, bo równolegle powstają makiety dawnego Budapesztu, Edynburga oraz Grenady. Przy tworzeniu wirtualnych makiet 3D wykorzystywane są informacje zebrane przez archeologów, historyków i historyków sztuki. Nieocenionym źródłem danych są dawne mapy i ikonografia.

 

– Liderem projektu jest Edynburg, ale każde z miast robi archiwalną kwerendę we własnym zakresie. Potem na tej podstawie powstaną makiety 3D – mówi Kurierowi Katarzyna Czerlunczakiewicz z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. W przypadku naszego miasta na pierwszy ogień pójdzie widok z około 1350 roku. Powyżej prezentujemy wstępną makietę obrazującą ten etap rozwoju Lublina. Widać, że nie wszystkie działki są jeszcze zabudowane. – Wiele z pokazanych obiektów jeszcze się zmieni w stosunku do tej wstępnej wersji, np. pierwszy ratusz z rynku pokażemy ostatecznie na etapie budowy, podobnie jak mury miejskie – zapowiada Katarzyna Czerlunczakiewicz.

 

Na makiecie widzimy już klasztor ojców Dominikanów oraz farę pw. św. Michała. Zostanie też zaznaczony Wielki Staw Królewski. – Na podstawie badań archeologicznych wiemy, że w XIV wieku budynki Lublina były drewniano-murowane. Pokażemy kilka ich typów – dodaje Czerlunczakiewicz. Twórcy projektu przedstawią każde z czterech miast, czyli Budapeszt, Edynburg, Grenadę i Lublin na czterech wybranych etapach rozwoju przestrzennego.

 

W przypadku naszego miasta będą to następujące daty: 1350, 1650, 1790 oraz 1850. Gotowe, wirtualne modele zostaną następnie umieszczone na wspólnej stronie internetowej. Przeglądający ją będzie mógł przybliżać poszczególne budynki i przeczytać ich opisy. Europejski projekt APPROACH ma być zakończony do września 2018 roku.

 

 

(AIP)

COMMENTS