HomeUSA

Nie żyje sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg

Nie żyje sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg

Nie żyje sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg. Miała 87 lat. Sędzia zmarła w domu, po walce z rakiem trzustki.

Śmierć Ginsburg może mieć poważne konsekwencje zarówno dla ustroju USA i dla kampanii prezydenckiej.
Ruth Bader Ginsburg była jedną z trzech kobiet w dziewięcioosobowym składzie Sądu Najwyższego. Nominowana w 1993 roku przez Billa Clintona była filarem liberalnego skrzydła sądu. Sprzeciwiała się ograniczaniu prawa do aborcji, była adwokatką praw kobiet oraz mniejszości, głosowała za akcją afirmacyjną.

Od 1999 roku Ginsburg walczyła z chorobami – przez lata zdiagnozowano u niej raka jelita grubego, trzustki oraz płuc. Mimo, że przechodziła liczne operacje, chemioterapie i radioterapie pracowała jako sędzia i wydawała opinie w kluczowych sprawach.

Śmierć Ruth Bader Ginsburg otwiera polityczną batalię o jej następcę lub następczynię. Do tej pory w Sądzie Najwyższym zasiadało 5 sędziów konserwatywnych i 4 liberalnych. Jeśli prezydent Trump przeforsuje swojego kandydata, to układ sił zmieni się na 6 do 3 na korzyść konserwatystów. Sprawa nominacji do Sądu Najwyższego może też pomóc zmobilizować elektorat Donalda Trumpa tuż przed wyborami prezydenckimi. Demokraci uważają, że nominację na miejsce Ginsburg powinien ogłosić dopiero zwycięzca zaplanowanych na 3 listopada wyborów prezydenckich.

IAR

COMMENTS