20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, odtwórca Maliniaka z „Czterdziestolatka”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie żyje Roman Kłosowski, popularny aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i pedagog. Miał 89 lat. W pamięci widzów pozostał głównie jako Roman Maliniak w serialu „Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy. Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach – w „Ewa chce spać” grał złodziejaszka ze słynnym tekstem „kup pan cegłę”, w „Eroice” podporucznika Szpakowskiego oraz Nostradamusa w obrazie „Jeszcze nie wieczór”. Jego bogatą filmografię tworzą głównie kreacje komediowe, choć artysta często podkreślał, że czuje się aktorem dramatycznym.

Przez lata występował na scenach warszawskich, w Teatrze Dramatycznym i Ludowym. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Zapisał się też kreacjami w licznych spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w roli Szwejka w „Spotkaniach ze Szwejkiem” Jarosława Haszka i Królika w „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.

W ostatnich latach grał w filmach „Kop głębiej”, „Świat według Kiepskich i „Szklana pułapka”. Wziął też udział w nagraniu Biblii Audio, liczącego ponad 110 godzin słuchowiska, zrealizowanego na podstawie Starego i Nowego Testamentu.

Roman Kłosowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Oznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W 2013 roku odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urodził się 14 lutego 1929 roku w Bielsku-Białej. W rodzinnym mieście grał w szkolnym teatrze. W 1953 roku ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1965. – reżyserię na tej uczelni.
Debiutował w 1953 roku w filmie „Celuloza” Jerzego Kawalerowicza. W kolejnych latach wystąpił między innymi w obrazach: „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Pętla”, „Hydrozagadka” oraz w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Grał w Warszawie w teatrach: Dramatycznym, Ludowym, Nowym i Syrenie. W latach 1976-1981 kierował łódzkim Teatrem Powszechnym. Jako wykładowca wychował kilka pokoleń aktorów.
Jest autorem książki „Z Kłosem przez życie” napisanej wspólnie z Jagodą Opalińską, wydanej w 2013 roku.

W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia, Roman Kłosowski mówił, że aktor powinien przede wszystkim „być szczery wobec siebie, nie udawać, ale brać od siebie to, co jest w człowieku i przerzucać to na postacie, i zawsze po sukcesie chcieć jeszcze większego sukcesu”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Leo/O.Kłosińska/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520