8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Nie żyje John Glenn – pierwszy Amerykanin, który okrążył Ziemię

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W wieku 95 lat zmarł astronauta John Glenn – pierwszy Amerykanin, który okrążył Ziemię. O jego śmierci poinformował gubernator stanu Ohio John Kasich.

John Glenn był piątym człowiekiem, który poleciał w kosmos. 20 lutego 1962 roku jego kapsuła „Friendship 7” została wyniesiona na orbitę przez rakietę Atlas, wystrzeloną z przylądka Canaveral na Florydzie. W ciągu niespełna 5 godzin Glenn trzykrotnie okrążył Ziemię, po czym bezpiecznie wylądował na Oceanie Atlantyckim. Po powrocie na Ziemię został w Stanach Zjednoczonych bohaterem narodowym.
W 1964 roku John Glenn opuścił NASA, a kilka lat później wkroczył w świat polityki. W 1974 roku został senatorem z Ohio. Wymieniano go nawet jako potencjalnego kandydata na wiceprezydenta. W 1984 roku sam ubiegał się o nominacje prezydencką z ramienia partii demokratycznej. Gro pod koniec lat 90. jego kariera polityczna dobiegała końca przekonał szefów NASA, by ponownie wysłali go w przestrzeń kosmiczną. W 1998 roku poleciał w dziewięciodniową misję promem Discovery. Mając 77 lat stał się najstarszym człowiekiem w kosmosie.
W ubiegłym tygodniu John Glenn trafił do szpitala Uniwersytetu Stanowego Ohio. Przyczyny jego śmierci nie podano.

Marek Wałkuski/Waszyngton, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520