HomeKultura

Nie żyje Ewa Demarczyk. “Czarna Madonna” polskiej sceny muzycznej zmarła w wieku 79 lat

Nie żyje Ewa Demarczyk. “Czarna Madonna” polskiej sceny muzycznej zmarła w wieku 79 lat

Zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda Piwnicy pod Baranami. Miała 79 lat. O śmierci słynnej piosenkarki poinformowała Piwnica pod Baranami, z którą Ewa Demarczyk była związana od lat.

 


Nazywana “Czarnym Aniołem Piosenki”, była jedną z największych osobowości polskiej estrady. Zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama. Wykonywane przez nią utwory, jak: “Czarne anioły”, “Karuzela z madonnami”, “Grande Valse Brillante”, “Tomaszów”, czy “Groszki i róże” od lat fascynują publiczność w kraju i za granicą.

Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych.
Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.

Została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012-tym – za całokształt twórczości uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po 2000 roku piosenkarka wycofała się z życia publicznego. W 2015 roku ukazała się książka “Czarny anioł” pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. O Ewie Demarczyk opowiadali współpracujący z nią w przeszłości, kompozytorzy – Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki oraz przyjaciele z Piwnicy pod Baranami.
W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

IAR

COMMENTS