HomePOLSKAPodkarpackie

Nie żyje arcybiskup Zygmunt Zimowski

Nie żyje arcybiskup Zygmunt Zimowski

Nie żyje arcybiskup Zygmunt Zimowski. Były biskup radomski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia zmarł w nocy po długiej chorobie w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Miał 67 lat.

 
W telegramie kondolencyjnym papież Franciszek podkreślił, że długą i ciężką chorobę hierarcha przeżywał w duchu wiary i pokory.
“Był osobą niezwykle wrażliwą na cierpienie drugiego” – tak wspomina arcybiskupa Zimowskiego sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński. Jego zdaniem, posługa w Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia najbardziej odzwierciedlała osobowość zmarłego. Biskup Miziński zauważył, że również zmarłemu, który przez wiele lat posługiwał choremu, cierpienie nie zostało oszczędzone. “Był zakochanym w Kościele gorącym patriotą” – wspomina arcybiskupa metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.
Jak powiedział, w rozmowie z Polskim Radiem wieloletni znajomy biskupa Zimowskiego, Zbigniew Banaszkiewicz, duchowny był oddanym przyjacielem; cenił sobie bezpośredni kontakt i bliskość drugiej osoby.
Zygmunt Zimowski otrzymał święcenia kapłańskie w 1973 roku z rąk biskupa Jerzego Ablewicza, ówczesnego ordynariusza tarnowskiego. W 1983 rozpoczął prace w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Ordynariuszem radomskim został w 2002 roku. Siedem lat później papież Benedykt XVI powołał go na stanowisko przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia – urzędu zwanego popularnie watykańskim ministerstwem zdrowia. “Teraz jako patron chorych i cierpiących będzie mógł orędowac za nimi w domu Ojca” – podkreślił biskup Artur Miziński

TS/IAR/mt/Siekaj, Fot. Archiwum AIP

COMMENTS