Nie żyje Andrzej Kondratiuk

Nie żyje Andrzej Kondratiuk

Zmarł Andrzej Kondratiuk -jeden z najwybitniejszych reprezentantów kina autorskiego w Polsce. Jego filmy, jak np. “Wniebowzięci” czy “Hydrozagadka” zapisały się na stałe w historii polskiej kinematografii.
Andrzej Kondratiuk ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. W ciągu blisko pół wieku pracy artystycznej zrealizował kilkadziesiąt filmów. Stworzył przy tym własny, niepowtarzalny styl. Był nie tylko reżyserem, ale także scenarzystą i autorem zdjęć. Bywał też scenografem, aktorem i producentem.
Już jeden z jego pierwszych filmów „Obrazki z podróży” przyniósł mu I Nagrodę na warszawskim Festiwalu Etiud PWSFTviT. Krótkometrażowe „Ssaki”, które stworzył wraz z Romanem Polańskim, zdobyły Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego kolejny film „Dziura w ziemi” przyniósł mu Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.
Niezwykłą popularność przyniosła mu „Hydrozagadka”, która dzisiaj uznawana jest za jedną z najbardziej kultowych polskich komedii wszech czasów. Artystyczną pozycję Andrzeja Kondratiuka ugruntowały kolejne filmy, m.in. “Wniebowzięci”, gdzie niezapomniane kreacje stworzyli Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz, „Gwiezdny pył”, za który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdańsku, „Cztery pory roku” docenione na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno czy też obsypane licznymi nagrodami “Wrzeciono czasu”.
W niektórych swoich filmach sam grał, a także obsadzał w nich żonę Igę Cembrzyńską. Słynął też z angażowania do swoich obrazów naturszczyków. Ostatnim filmem, który wyreżyserował był autobiograficzny dokument “Pamiętnik Andrzeja Kondratiuka”.
Zmarł w Warszawie po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.

TS/sfp.org.pl/iar/moc/sk, Fot. ArchiwumCOMMENTS

WORDPRESS: 0