Nie uciekniemy przed Wielkim Bratem, bo kamery dają nam bezpieczeństwo

Nie uciekniemy przed Wielkim Bratem, bo kamery dają nam bezpieczeństwo

Nie unikniemy kamer monitoringu ulicznego, ani obserwacji na stadionach i w innych miejscach publicznych. Nie znikną urządzenia, które uważnie się nam przypatrują.

Powód? Przede wszystkim chodzi o nasze bezpieczeństwo. Wielki Brat, jak wielu nazywa takie systemy jest w natarciu, to znak czasu.

A producenci urządzeń, które sprawiają, że w razie zagrożeń pomoc nadchodzi błyskawicznie robią wszystko, by spełnić potrzeby rynku. Przekonała nas o tym kolejna edycja konferencji Axis Partners’ Day, na którą Axis Communications, lider sieciowych systemów dozoru wizyjnego zaprosił współpracujące z nim firmy i ekspertów z branży.  Przedstawiono rozwiązania i najnowsze trendy w zakresie monitoringu CCTV.

Dużo uwagi poświęcono smart cities, czyli inteligentnym miastom. Gość specjalny spotkania, Dalibor Smażinka z  Axis Communications powiedział, że najważniejsze zadanie władz lokalnych to zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa,  a następny krok to usprawnienie zarządzania ruchem ulicznym.

Roztaczał on wizję zaawansowanych aplikacji, technologii Internetu Rzeczy i precyzyjnym czujnikom, które zastosują takie wyrafinowane rozwiązania jak pomiar jakości powietrza, wody, zapełnienie kontenerów na śmieci, pomiar hałasu, poziomu wody po ulewnych opadach czy optymalizacja miejskiego systemu oświetlenia.

Zdaniem Smażinka każde miasto potrzebuje innych rozwiązań z uwagi na swoją specyfikę i położenie geograficzne. Ale jedna rzecz pozostaje niezmienna. To dostęp do informacji, a im włodarze miast będą mieli ich więcej, tym lepsze podejmują wtedy decyzje.

Pokazano więc aplikacje, które pozwolą wyróżnić klasyfikację pojazdów i rozpoznają tablice rejestracyjne, zadbają o bezpieczeństwo bankomatów i rozpoznają tzw. włóczęgostwa (gdy jest więcej niż jedna osoba przy bankomacie). Dziś naszym miastom proponuje się też aplikacje pozwalające ustalić rozmiar obiektu, wykryć wtargnięć na dany teren, zliczyć klientów sklepów, zarządzać kolejkami, czy wreszcie cyfrowe śledzenie automatyczne, wykrywanie ruchu, kierunku i dźwięków.

Ciekawe były rozwiązania takich wybranych Axis Communications, który w pierwszym półroczu 2018 zanotował 60 proc. wzrost sprzedaży, jak  Citilog – lidera rynku w zarządzaniu ruchem przy wykorzystaniu analityki wideo. Firma pracuje nad aplikacją do wykrywania nielegalnego zatrzymywania się lub parkowania. A Herta, przedsiębiorstwo o hiszpańskim rodowodzie, oferuje aplikacje do rozpoznawania twarzy. Technologia ta jest wykorzystywana do identyfikacji i weryfikacji twarzy w tłumie, analizy wizerunku na potrzeby marketingowe (dane dotyczące wieku, płci, przynależności etnicznej) czy do postępowania sądowego.

 

 

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0