HomeUSA

“Nie mogę oddychać”! Czy policjant przyczynił się do śmierci aresztowanego

“Nie mogę oddychać”! Czy policjant przyczynił się do śmierci aresztowanego

Zmarł czarnoskóry mężczyzna, który został przyduszony podczas aresztowania przez policjanta. Wideo, na którym pokazany jest biały policjant, jak klęczy kolanem na szyi Afroamerykanina obiegło cały świat. 

Do wydarzenia doszło w Minneapolis. Na wideo możemy zobaczyć jak policjant wbija kolano w szyję leżącego na ziemi Afroamerykanina. Po chwili słyszymy głos błagania czarnoskórego mężczyzny “I can’t breathe. Please, please, please I can’t breathe. My stomach hurts. My neck hurts. Please, please. I can’t breathe” (“Nie mogę oddychać, proszę, proszę, nie mogę oddychać. Boli mnie żołądek. Boli mnie szyja. Proszę, proszę nie mogę oddychać”).

Apel powtarza kilkakrotnie, ale policjant nie reaguje. Nadal przytrzymuje aresztowanego za pomocą kolana ulokowanego na szyi. Z czasem słychać głosy osób, które podeszły, aby zobaczyć co się dzieje. Pojawiają się hasła z prośbą o uwolnienie z ucisku kolanem. Jedna z kobiet zwraca uwagę policjantowi, że w ten sposób uniemożliwia oddychanie aresztowanemu i wskazuje, że mężczyzna zaczyna krwawić z nosa. Policjant nie reaguje na te słowa i nadal przytrzymuje aresztowanego kolanem. Cała akcja trwa blisko 8 minut. W międzyczasie aresztowany traci przytomność i przestaje reagować. Na miejscu pojawia się karetka pogotowia, która zabiera aresztowanego do szpitala. Zdaniem świadków całego zajścia mężczyzna, gdy był zabierany przez pomoc medyczną był nieprzytomny.

Mężczyzna, którego zidentyfikowano jako George Floyd zmarł w szpitalu. Prawnik, wynajęty przez rodzinę zapowiedział złożenie pozwu: “Wszyscy oglądaliśmy wideo, na którym widzimy śmierć George’a Floyd. Świadkowie błagali, aby policjant zabrał go do radiowozu i uwolnił jego szyje spod kolana. To nadmierne i nieludzkie użycie siły doprowadziło do śmierci aresztowanego, który zatrzymany został za działania nie związane z przemocą.”

Z informacji z departamentu policji wynika, że zatrzymany był podejrzany o fałszerstwo. Policja zastała go w jego samochodzie, z którego spokojnie wysiadł. Kłopoty zaczęły się dopiero później, gdy postawił się policjantom.

Przeciw policjantom biorącym udział w zatrzymaniu podejrzanego zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające. Swoje śledztwo prowadzi także FBI. Przesłuchani mają być wszyscy świadkowie oraz ma zostać sprawdzona kamera, która znajdowała się na ubraniu policjanta. Nagranie to nie zostanie jednak upublicznione.

Na wtorkowy wieczór w Minneapolis zaplanowany jest protest. Ma się on odbyć w miejscu, gdzie doszło do zatrzymania podejrzanego.

COMMENTS