3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Nie ma zgody Komisji Europejskiej na „kolejowe Nord Stream”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie ma zgody Komisji Europejskiej na sfinansowanie rozbudowy szerokotorowej kolei w Unii z Rosji do Austrii, która jest nazywana przez niektórych kolejowym Nord Stream. Brukselska korespondentka Polskiego Radia dowiedziała się nieoficjalnie, że rząd w Wiedniu lobbował w Brukseli, by wpisać ten projekt do transeuropejskiej sieci transportowej, ale uzyskał odpowiedź odmowną. Beata Płomecka dotarła do pisma w tej sprawie. To dobra wiadomość dla Polski, bo realizacja tego projektu oznaczałaby ograniczenie jej możliwości tranzytowych, przewiduje on bowiem ominięcie naszego kraju przy tranzycie towarów ze wschodu.

Obecnie w Unii toczą się rozmowy dotyczące przyszłości transeuropejskiej sieci transportowej. Na podstawie konsultacji z państwami członkowskimi Komisja Europejska może wprowadzić zmiany i wpisać na przykład nowe korytarze transportowe. Rząd w Wiedniu liczy, że dopisana zostanie rozbudowa szerokotorowego połączenia kolejowego z Rosji przez Ukrainę i Słowację do Austrii. Wpisanie na listę oznacza dofinansowanie z unijnych funduszy. W Brukseli w tej sprawie kilka lat temu lobbowała także Rosja, ale jej zabiegi na razie nie przyniosły rezultatu. W przeszłości sceptycznie o rozbudowie szerokiego toru z Rosji do Wiednia wypowiadali się w Brukseli przedstawiciele PKP. Jest to bowiem konkurencyjne połączenie dla polskiej linii LHS – towarowego połączenia szerokotorowego do Sławkowa. A w ostatnich latach miliardy złotych zostały przekazane z unijnego budżetu na polskie koleje, między innymi na rozbudowę korytarzy transportowych Wschód – Zachód.

 

**

 

Polskie Koleje Państwowe są zgodne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie rozbudowy szerokotorowej kolei z Rosji do Austrii. Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła nieoficjalnie, że Komisja nie zgadza się na dofinansowanie tej inwestycji mimo zabiegów rządu w Wiedniu i wspierania projektu przez Federację Rosyjską. Beata Płomecka dotarła do listu, który Bruksela wysłała do austriackich władz. Rząd w Wiedniu lobbował, by wpisać ten projekt do transeuropejskiej sieci transportowej, ale uzyskał odpowiedź odmowną. Rozbudowa szerokotorowego połączenia kolejowego z Rosji przez Ukrainę i Słowację do Austrii z pominięciem Polski jest niekorzystna dla naszego kraju, bo ogranicza jego możliwości przy tranzycie towarów ze wschodu. Jest to konkurencyjne połączenie dla polskiej linii LHS – towarowego połączenia szerokotorowego do Sławkowa.

Dyrektor brukselskiego biura Polskich Kolei Państwowych Tomasz Lachowicz poproszony o komentarz powiedział, że PKP nie ocenia inicjatyw poszczególnych krajów, lecz skupia się na realizowaniu własnej strategii rozwoju korytarzy towarowych. Skrytykował inicjatywę Austrii. „Uważamy, ze unijne fundusze powinny w pierwszej kolejności służyć państwom członkowskich Unii, a wiemy, że projekt szerokiego toru z Koszyc do Wiednia jest od kilkunastu lat wpisany do założeń geopolitycznych Federacji Rosyjskiej, więc na pewno nie jest to projekt stricte unijny i służący europejskiemu interesowi gospodarczemu” – powiedział Polskiemu Radiu dyrektor biura PKP w Brukseli. Tomasz Lachowicz przypomniał, że dziesiątki unijnych miliardów euro zostało zainwestowanych w utworzenie obecnych kolejowych korytarzy towarowych zgodnie z europejskimi normami i należy się skupić na wykorzystaniu potencjału istniejących połączeń.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dw

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520