HomePOLSKA

Nie dojdzie do ponownego przesłuchania Donalda Tuska przez komisję ds. VAT

Nie dojdzie do ponownego przesłuchania Donalda Tuska przez komisję ds. VAT

Nie dojdzie do ponownego przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT-u. Wczoraj jego pełnomocnik prawny Roman Giertych opublikował w internecie treść pisma wysłanego do sekretariatu komisji. Prosząc o usprawiedliwienie nieobecności, prawnik przypominał o wcześniejszych planach swojego klienta. Chodziło umówione o spotkania z ambasadorami oraz przygotowania do szczytu UE-Kanada.

Donalda Tuska komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT-u i akcyzy po raz pierwszy wezwała w charakterze świadka 29 maja. Wówczas o jego nieobecności, w dniu planowanego przesłuchania, informował osobiście w Sejmie Roman Giertych. Niecałe 3 tygodnie później, 17 czerwca – Donald Tusk odpowiadał na pytania posłów przez 5 godzin i wtedy ustalono, że ma dojść do dokończenia prac ze świadkiem.

Wiceszef komisji śledczej Kazimierz Smoliński z PiS-u liczy, że mimo dzisiejszej absencji, były szef rządu pojawi się jeszcze w Sejmie w charakterze świadka: “Jeśli udałoby się ustalić z pełnomocnikiem inny termin – a było zapewnienie, że były premier będzie do naszej dyspozycji – to ja bym chętnie jeszcze przesłuchiwał. Ostatnio zgodziliśmy się na krótsze przesłuchanie szefa Rady Europejskiej, a teraz widzimy, że jego podejście już jest inne” – stwierdził polityk.

Mimo woli komisji, kolejnego terminu na dokończenie przesłuchania Donalda Tuska prawdopodobnie nie będzie – zapowiedział szef poselskiego gremium Marcin Horała z PiS. Przypomniał, że trwający tydzień jest ostatnim poświęconym na pracę ze świadkami. “To by było niezwykle trudne i kłopotliwe. Przypomnę, że w przeszłości komisje śledcze miały nawet pół roku na napisanie raportu po zakończeniu ostatnich przesłuchań świadków. My będziemy mieli miesiąc, trzeba zakończyć prace przed końcem kadencji. Muszę przyznać, że już teraz ta cała sprawa jest dobrze zbadana, prawie wszystkie wątki zamknęliśmy. Będzie można sporządzać raport” – mówił polityk parlamentarnej większości.

Posłowie na jutro zaplanowali przesłuchanie szefa Związku Zawodowego Celnicy PL, Sławomira Siwego.

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT i akcyzy bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu zeszłego roku.

Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M. Fedusio/vey/kry

COMMENTS