Nie chcą podziału Kalifornii na trzy stany. Złożyli pozew w Sądzie Najwyższym

Nie chcą podziału Kalifornii na trzy stany. Złożyli pozew w Sądzie Najwyższym

Przeciwnicy podziału Kalifornii na trzy osobne stany zwrócili się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o niedopuszczenie do tego, by inicjatywę poddać pod głosowanie mieszkańców.

Organizacja Planning and Conservation League, która w poniedziałek złożyła w sądzie pozew, twierdzi, że proponowane zmiany byłyby zbyt drastyczne, aby decydować o nich w ten sposób. Nadmienia, że tak duże zmiany w strukturze stanowego rządu powinny zostać zatwierdzone przez dwie trzecie legislatorów, zanim mogłyby trafić pod głosowanie mieszkańców.

Inicjatywa zakłada podzielenie Kalifornii na trzy stany – Kalifornię, Północną Kalifornię i Południową Kalifornię. Przedsięwzięcie finansuje inwestor Tim Draper, który wydał już na ten cel 1,7 miliona dolarów. Argumentuje on, że największy stan USA stał się zbyt trudny do zarządzania ze względu na swoje rozmiary, dysproporcje majątkowe i różnorodność geograficzną.

Sąd Najwyższy blokował już w przeszłości podobne inicjatywy, stwierdzając, że za bardzo zmieniają strukturę stanowego rządu.

(hm)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0