14.7 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Nie będzie trzeciego wysłuchania Polski w październiku, będzie dyskusja

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie będzie trzeciego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej w październiku. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że tak zdecydowali ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. O to, czy należy zorganizować w połowie przyszłego miesiąca kolejne wysłuchanie Polski, pytała unijne kraje Austria, kierująca pracami Wspólnoty.

Większość ambasadorów 28 krajów uznała, że nie należy organizować w połowie października kolejnego wysłuchania Polski, bo niewiele czasu minie od tego ostatniego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Zapadła więc decyzja, że będzie na razie jedynie podsumowanie dotychczasowych rozmów Komisji Europejskiej z Polską. Wiceszef Komisji Frans Timmermans zostanie poproszony o zrelacjonowanie dialogu z Warszawą i o ocenę sytuacji w polskim sądownictwie. Polskie stanowisko na tej naradzie będzie mógł zaprezentować wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. „Przyjrzymy się sytuacji w Polsce i w sądownictwie w październiku jak to chce większość krajów, ale nie jest wykluczone trzecie wysłuchanie w listopadzie” – powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych dyplomatów. Inny dodał, że w listopadzie zapewne będzie już znana decyzja unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zawieszenia przepisów o Sądzie Najwyższym.
Kolejne spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich zaplanowano na 12 listopada. Tradycyjnie kilkanaście dni przed tą naradą ambasadorowie rozpoczną przygotowania i będą ustalać program spotkania.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520