HomeDolnośląskie

Nie będzie religii w szkole? Rodzice chcą zmniejszenia liczby lekcji religii lub jej powrotu do kościoła

Nie będzie religii w szkole? Rodzice chcą zmniejszenia liczby lekcji religii lub jej powrotu do kościoła

Duża liczba dzieci w szkole i konieczność trzymania reżimu sanitarnego spowodowały, że rodzice chcą zmniejszenia liczby lekcji religii lub jej powrotu do kościoła. Dzięki temu ma poprawić się dostępność klas w szkole. Takie pismo trafiło właśnie do dyrektora szkoły w Kiełczowie pod Wrocławiem. Kuria nie jest przeciwna. Ale pierwszy krok musi zrobić dyrektor szkoły.

 

Na pomysł część rodziców wpadła, kiedy okazało się, że w jednej świetlicy przebywa nawet 80 dzieci. W piśmie do szkoły podkreślają, że szkoła jest przepełniona i wskazują, że proponowane rozwiązanie to niezbędny krok, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczniom.

– Dzięki temu zwiększy się ilość dostępnych sal i będzie możliwe zachowanie wymaganej odległości między grupami, która w tej chwili jest niemożliwa w salach świetlicowych – informują rodzice.

Dyrektor szkoły podstawowej w Kiełczowie Jacek Łyko bardzo niechętnie wypowiada się o inicjatywie rodziców.
– Muszę to pismo przeanalizować, porozmawiać z prawnikiem. Działamy zgodnie z prawem oraz wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego – przekonuje dyrektor Jacek Łyko.

Kuria taką propozycją nie jest zaskoczona. Jej rzecznik, ks. Rafał Kowalski informuje, że to od dyrektora będzie zależało, czy sprawie zostanie nadany dalszy bieg.

– To nie pierwsza taka sprawa. Już z takimi pomysłami, z różnych powodów, nie tylko ze względu na COVID-19, mieliśmy do czynienia także w innych sytuacjach. Zasada jest taka, i myślę, że także w tym przypadku ona znajdzie zastosowanie, że decyzję tę podejmuje się zawsze indywidualnie na prośbę dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły lub organ prowadzący szkołę powinien wystąpić do księdza arcybiskupa o taką możliwość – tłumaczy ks. Rafał Kowalski.

– Trudno mi dzisiaj rozstrzygać, jaka decyzja w tej sprawie będzie podjęta, natomiast wiem, że w innych przypadkach, odpowiednio uzasadnionych, takie decyzje były podejmowane i przychylaliśmy się do tego rodzaju próśb – dodaje ksiądz.

Do Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie chodzi w tym roku 1370 dzieci.

Red. Marcin Kruk

COMMENTS